Webnoviny - Rôzne

Školy majú nové pravidlá, dohodli sa na nich poslanci

Novela školského zákona zavádza povinnú angličtinu, zrušenie polročných vysvedčení aj prepisovanie existujúcich a vydávanie nových učebníc v Braillovom písme.

Povinnú angličtinu v školách, zrušenie polročných vysvedčení či zverejňovanie školských prázdnin tri roky dopredu prináša novela školského zákona od ministerstva školstva, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady SR. Polročné vysvedčenia žiaci nedostanú už v januári 2011 a angličtinu sa povinne budú učiť od septembra budúceho roka.

Norma neurčuje, od ktorého ročníka sa s povinnou výučbou anglického jazyka začne. Výsledkom by malo byť to, že anglicky bude plynule rozprávať každý absolvent strednej školy. Maturant musí dosiahnuť minimálne úroveň B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca cudzích jazykov. Novela zákona však školákom maturitu z angličtiny neprikazuje. Ministerstvo školstva verí, že znalosť anglického jazyka zvýši konkurencieschop­nosť uchádzačov na trhu práce doma i v zahraničí.

Len angličtina nestačí, upozorňuje nemecké veľvyslanectvo Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku upozorňuje, že pri vypracovaní vzdelávacieho programu musí teraz ísť o to, aby okrem angličtiny boli primerane zohľadnené aj iné cudzie jazyky. Cieľom musí byť podľa nemeckého veľvyslanectva to, aby sa na slovenských základných a nadväzujúcich školách vytvorili čo možno najlepšie podmienky pre čo možno najskorší prístup k viacerým cudzím jazykom. „Angličtina je bezpochybne dominujúcim svetovým jazykom a jej ovládanie je bezpodmienečnou podmienkou globalizovanej spoločnosti. Bolo by ale nedbanlivé, ak by aj historicky a kultúrne podmienená tradícia viacjazyčnosti na Slovensku bola pre každého ohrozená zavedením jedného povinného cudzieho jazyka,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslala Beáta Holubecová z Veľvyslanectva SRN v Bratislave.

V stanovisku veľvyslanectva sa ďalej uvádza, že práve viacjazyčnosť je jedným z cieľov, ktorým sa cíti byť Európska únia zaviazaná a podľa tohto cieľa sa má každé dieťa v EÚ od malička učiť aspoň dva cudzie jazyky. Práve používanie nemeckého jazyka je na Slovensku rozšírené. „Nemčina je materinským jazykom 100 miliónov občanov EÚ a Nemecko je najdôležitejší obchodný partner Slovenska. Koniec obmedzení voľného zamestnania v EÚ pre slovenské pracovné sily v máji 2010 je ďalším dôležitým krokom, ktorý zblíži obe krajiny,“ uviedlo nemecké veľvyslanectvo, podľa ktorého znalosti viacerých cudzích jazykov sú v tejto súvislosti kľúčovou kompetenciou, ktorej zachovanie a rozvoj musí byť príkazom dňa.

Polročné vysvedčenia už žiaci nedostanú celoplošne, možno však písomne požiadať o výpis Dôvodom je podľa rezortu školstva zbytočná administratívna záťaž, keďže polročné hodnotenie žiaka obsahuje aj koncoročné vysvedčenie. Vysvedčenie ako verejná listina má podľa rezortu význam, ak sa potrebuje žiak preukázať svojimi výsledkami pri prestupe na inú školu, prijímaní na inú školu alebo do zamestnania. V praktickom živote sa polročné vysvedčenie využíva len minimálne.

Novela zavádza tiež prepisovanie existujúcich a vydávanie nových učebníc v Braillovom písme a obsahuje ustanovenie, podľa ktorého bude ministerstvo školstva povinné zverejňovať termíny školských prázdnin na tri roky dopredu. Rezort školstva na svojej internetovej stránke už v súčasnosti prázdniny na tri roky dopredu zverejnil. Ministerstvo tvrdí, že týmto krokom vychádza v ústrety dopravcom a podnikateľským subjektom, najmä v oblasti cestovného ruchu. Termíny prázdnin im majú pomôcť pri tvorbe cestovných poriadkov a príprave sezónnych pobytov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM