Samospráva

Šaľa pocítila dopady pandémie: Napriek tomu hospodárila s trojmiliónovým prebytkom

Mestu Šaľa sa podarilo ukončiť hospodárenie v roku 2020 s prebytkom. Za plusovým výsledkom sú podľa radnice úsporné opatrenia a snaha o využitie všetkých možností na získanie mimorozpočtových zdrojov.

Ilustračný obrázok k článku Šaľa pocítila dopady pandémie: Napriek tomu hospodárila s trojmiliónovým prebytkom
Foto: Zlatica Gregorová

Podľa údajov z odboru ekonomiky a podnikania na mestskom úrade dosiahli vlani celkové príjmy mesta hodnotu 22 816 593 eur. Pri celkových výdavkoch v sume 19 922 027 eur tak prebytok hospodárenia mesta predstavuje 2 894 566 eur.

„Z tohto prebytku je potrebné odrátať všetky účelovo viazané prostriedky, ktoré boli vo výške 1 403 628 eur. Tie budú použité v roku 2021 na presne vymedzené účely. Suma 1 490 938 eur bude pri schvaľovaní záverečného účtu mesta za rok 2020 pridelená do rezervného fondu,“ informovala radnica.

Najvyšší podiel na plnení bežných príjmov mali daňové príjmy, z ktorých mesto získalo takmer 10,8 milióna eur. Vlastné nedaňové príjmy Šale vlani klesli takmer o 13 percent.

Podľa radnice bol pokles spôsobený opatreniami, ktoré súviseli s pandémiou ochorenia COVID-19 a spôsobili straty v príjmoch z nájomného, z kultúrnych a športových podujatí.

Naopak, nedaňové príjmy z cudzích zdrojov v priebehu minulého roka rástli o takmer 22,5 percenta. „Dosiahli sumu 6 717 985 eur. Zvýšili sa predovšetkým dotácie do školstva a na sociálnu starostlivosť, ktorými boli kompenzované dodatočné výdavky a výpadky príjmov samospráv v súvislosti s pandémiou,“ uvádza sa v analýze mestského úradu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Viac informácií zo Šale a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM