Zlatica Gregorová Samospráva

Riaditeľ šalianskej polikliniky Boris Jordanov: Ako vidí súčasnú situáciu s pohotovosťou?

So svojím tímom má pod palcom obnovu aj chod zariadenia. Podstupujú ďalšie kroky a majú plány, ako do polikliniky prilákať ďalších odborníkov.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľ šalianskej polikliniky Boris Jordanov: Ako vidí súčasnú situáciu s pohotovosťou?
12
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Ako riaditeľ tvrdí, v rozpočtovej organizácii chcú, aby mali obyvatelia mesta dostupnú zdravotnú starostlivosť. Často počuť ponosy na nefungujúcu pohotovosť. Ako to s ňou momentálne vyzerá? Opýtali sme sa priamo riaditeľa Borisa Jordanova.

Zmenilo sa niečo k lepšiemu, ako aktuálne funguje pohotovosť?

„VÚC-ka do pohotovosti nainvestovala desiatky tisíc eur. Vybavili sa tam absolútne nové pohotovosti. Sú tam dve lekárske miestnosti, dve sesterské, dve miestnosti pre pacientov, odpočiváreň, sociálne miestnosti. Porobili sme im zvlášť toalety, sprchu, majú tam kompletne nové prístroje i defibrilátor. Majú tam všetky prístroje, čo má mať pohotovosť, aj navyše. Dokonca sme tam kúpili analyzátor krvi, ktorý nie je v povinnej výbave. Po materiálno-technickej stránke je to nadštandard. Za ten zodpovedáme my.“

A kto má pod palcom personál-lekárov a sestry na pohotovosti?

„My zamestnávame sestry na čiastočný úväzok. S lekármi nemáme, okrem jednej zmluvy, nič. Sú to samostatní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí sú zo zákona povinní chodiť do služieb. Tie ťahanice s tým, či musia alebo nemusia chodiť na pohotovosť, prečo všetci alebo len niektorí, stále pretrvávajú. Takto to funguje druhým rokom, pohadzuje si ten horúci zemiak v rámci kraja raz lekár, raz predseda, raz vedúca odboru zdravotníctva. My to máme ako guľu na nohe.“

V čom vidíte najväčší problém?

„Predtým pohotovosť prevádzkovali všetci súkromní lekári. Neskôr to zložili, lebo sa im to nevyplatilo. Vyrobili si na tom ekonomické straty a nevyplatilo sa im to ani po personálnej stránke, rozhádali si kolegov, keďže museli zabezpečovať služby. Zložili teda licencie a hrozilo, že to tu zanikne."

Za pokračovaním pohotovosti teda stojí vaša rozpočtová spoločnosť?

„ Áno. Prihlásili sme sa do verejnej súťaže, aby pohotovosť nezanikla. Vyhrali sme, prešli sme sitom a máme dve licencie na 6 rokov. Je tam materiálno-technický nadštandard, ale na lekárov nemáme páky.“

Koľko lekárov vlastne v Šali slúži na pohotovosti?

„Pri ambulantnej pohotovostnej starostlivosti pre dospelých je tu 13 poskytovateľov všeobecnej zdravotnej starostlivosti. Z toho 10 zmluvy podpísalo, 3 lekári nie. U deti a dorastu je 10 poskytovateľov, z toho 8 podpísalo zmluvu a 2 lekári ani za svet. Lekár má zo zákona povinnosť slúžiť, my mu chceme zaplatiť, ale on nemá záujem. My však nemáme šancu nijako ich donútiť, iba nahlásiť ich zriaďovateľovi. Každý z nich uvádza kadejaký problém, ale to nemá čo koho zaujímať. A tak dostávajú pokuty, odvolávajú sa a pod.“

Ako to vo výnimočných dňoch bez lekára v šalianskej pohotovosti vyzerá?

„Sú tu určité dni, kedy jednoducho lekár nie je. My sme povinní zo zákona mať otvorenú ambulanciu, to máme. Prítomná sestra je, lieky nachystané, prístroje zapnuté, všetko funguje. Príde pacient a vtedy, bohužiaľ, na dvere musíme dať oznam, že je nám ľúto, ale nemá ho kto ošetriť. My viac pre to urobiť nemôžeme. Vieme, ktorý lekár to je, kde býva, ale nemôžeme nič urobiť. Nasilu ho zobrať nemôžeme. Je v riadnom rozpise NSK a on nepríde. Čierneho Petra drží teraz Ministerstvo zdravotníctva, ktoré už viac ako 100 dní nevie dať ani pozitívne ani negatívne stanovisko na odvolania. Oni sú však strojcom zákona o pohotovostnej službe.“

Nemohli by chýbajúcich lekárov vyškrtnúť alebo by za nich nemohli zaskočiť ich kolegovia?

„Reálna situácia je taká, že nikto z dobrovoľníkov nie je ochotný zobrať službu za iného nedobrovoľníka. Z jednoduchého dôvodu, že tí sa im smejú za rohom, že vy ste zmluvu dobrovoľne podpísali, my sme nepodpísali a my nemusíme. Ja som vybavil na NSK, že zmluvní lekári majú namiesto zákonných 12 eur/hod. až 20 eur/hod., ktoré dostávajú. A to nie je málo. My lekárovi dáme miestnosť, sestru, lieky, prístroje a on iba príde v bielom plášti, odslúži a dostane 3200 eur mesačne a nemá žiaden náklad. V sobotu slúžia od 7.00 hod. do 22.00 hod. aj v nedeľu, to je 30 hodín, povedzte mi, kto zarobí za víkend 600 eur?“

Ak to zhrnieme, na čo sa občan v núdzi musí pripraviť, ak bude potrebovať služby pohotovosti?

„Reálne to teda vyzerá, že pohotovosti fungujú. Avšak, ak pacient natrafí na ten deň, že doktor sedí doma a natruc nepríde, nemá ho kto obslúžiť. Vtedy, aj v 40-stupňovej horúčke musí sadnúť do auta a ísť do Galanty, do Nitry, proste inam. Smeruje to k výsledku, ale kedy, to bude, nevieme. Sú sťažnosti, že pacienti musia cestovať inde, pričom zo zákona majú nárok na pohotovosť a majú pravdu. Pohotovosť je, len niekedy lekár nepríde.“

Vo fotogalérii uvidíte budovu bývalej nemocnice v Šali.

Foto: ilustračné

Riaditeľ polikliniky Boris Jordanov: Neistá budúcnosť nemocnice, FOTO
12
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM