Veronika Zeiselová Samospráva

Posledný zber biologického odpadu: KDE a KEDY v Šali?

Mesto Šaľa, ktoré zabezpečuje zber biologického odpadu oznámilo, že posledný tohtoročný termín pripadá na víkend 14. – 15. novembra. Pozrite sa, kde a kedy budú chodiť smetiari.

Ilustračný obrázok k článku Posledný zber biologického odpadu: KDE a KEDY v Šali?
Zdroj: TASR

„Mestský úrad v Šali oznamuje občanom mesta, že posledný zber biologického odpadu sa uskutoční dňa 14. novembra 2014 v mestskej časti Veča a 15. novembra 2014 v Šali,“ informovala referentka životného prostredia Edita Haládiková občanov o poslednom zbere biologického odpadu.

Čo je biologický odpad?

Podľa zákona je biologický odpad rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov, potravinársky a kuchynský odpad z domácností, reštaurácií, zo stravovacích a z maloobchodných zariadení. Je ním teda „klasický“ zelený odpad, medzi ktorý patrí napríklad tráva, lístie, drevný odpad z orezávania krovín a stromov, zhnité ovocie a zelenina, či piliny. Patrí sem však aj odpad z kuchyne, ako napríklad šupy zo zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, či potraviny po záručnej dobe.

Ako pripraviť odpad na odvoz?

Biologický odpad zo záhrad rodinných domov je potrebné na odvoz upraviť tak, aby sa čo najviac zjednodušila manipulácia s ním. Lístie, trávu, burinu, piliny, kôru a nepoužité produkty zo záhrad je potrebné umiestniť do vriec a pod. nádob. Hmotnosť jednej nádoby nesmie presiahnuť 25 kilogramov. Konáre je potrebné postrihať na menšie (max. 1 m dlhé) kúsky a zviazať do zväzkov. Ani hmotnosť zväzku nesmie presiahnuť 25 kilogramov. V prípade biologického odpadu zo sídlisk, ktorý zvyčajne pochádza z predzáhradiek bytových domov, je potrebné tento odpad uložiť vedľa stojísk kontajnerov. Pre jeho úpravu platia rovnaké podmienky ako v prípade biologického odpadu z rodinných domov. Neupravený a neskoro vyložený biologicky rozložiteľný odpad nebude odvezený. Mimo zberových dní je možné ho zaniesť do sídla kompostárne.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM