Rôzne

Písmená biele nezostanú: 3D nápis "mesto ŠAĽA" dostane nový šat

V centre mesta pribudol v roku 2020 veľký 3D nápis "mesto ŠAĽA". Miestna ZUŠ už predložila návrhy jednotlivých písmen.

Ilustračný obrázok k článku Písmená biele nezostanú: 3D nápis "mesto ŠAĽA" dostane nový šat
3
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

„3D písmená, ktoré boli umiestnené v centrálnej mestskej zóne dostanú čoskoro nový šat. Potom ako sa v rámci vyhlásenej súťaže nepodarilo získať dostatok návrhov a komisia kultúry pri MsZ nevybrala žiadny z predložených, sa minulý rok uskutočnilo stretnutie predsedu komisie kultúry a cestovného ruchu, zástupcov ZUŠ, významného šalianskeho umelca p. Regitka a pracovníkov mesta, na ktorom bol s ohľadom na formu fungovania umeleckej školy stanovený termín na dodanie návrhov do konca februára 2021. Napriek tomu, že v ZUŠ prebiehalo celý čas od minulého roka vyučovanie dištančnou formou, žiaci pracovali pod vedením svojich učiteľov na návrhoch, kde im boli zadané od učiteľov 4 témy, v rámci ktorých mali tvoriť svoje návrhy," informuje mesto Šaľa.

Zadanie hovorilo o týchto témach:

  1. rieka, voda, príroda
  2. pole, obilie, poľnohospodárstvo
  3. kultúra, ľudia, šport
  4. história a architektúra

Na stretnutí sa dohodlo, že na písmená nie je vhodné pripevňovať ďalšie konštrukcie s maľbami a maľovanie priamo na písmená v exteriéri neodporučili zástupcovia ZUŠ. Vybrali preto tlač na fólie a následný polep písmen.

„Uplynulý týždeň ZUŠ doručila elektronicky skeny návrhov písmen. Nakoľko niektoré písmená boli spracované fyzicky na výkrese, teraz je nutné ich prepracovanie do elektronickej podoby, aby sa mohla vyhotoviť fólia s daným návrhov, ktorá sa umiestni na písmená. Zverejňovať návrhy mesto neplánuje, pretože pri výbere písmen a posúdení návrhov je nutné brať do úvahy aj rôzne faktory, napr. ochranu symbolov mesta, teda erb nie je možné rozkúskovať, deformovať, či prekrývať. Okrem toho by sa mohlo stať, že by po zverejnení všetkých doručených návrhov pre hlasovanie, ľudia vybrali rôzne písmená s rovnakými alebo podobnými námetmi, a to by sa potom nedalo použiť. Zároveň by nebolo možné ochrániť autorov návrhov, teda deti pred tým, aby sa niektoré návrhy detí nestali terčom nevhodných komentárov niektorých ľudí na sociálnych sieťach," informuje mesto Šaľa.

Zvolené motívy však nebudú trvalé. V pláne je ich každoročná obmena. Všetko však bude podľa radnice závisieť od toho, či sa podarí zapojiť miestnych umelcov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac informácií zo Šale a okolia

3D nápis “mesto ŠAĽA“
3
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM