Rastislav Búgel Rôzne

Otrasný stav ciest: Týmto tempom ich opravíme za 145 rokov

Opravy ciest II. a III. triedy v Nitrianskom samosprávnom kraji napredujú pomaly. Myslí si to vedúci odboru dopravy Úradu NSK Martin Dananai. Kraj na opravu ciest nemá peniaze. V jeho správe je 2040 kilometrov ciest.

„Ich stavebnotechnický stav je na mnohých úsekoch veľmi zlý a často už ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Lokálne opravy našich ciest si vyžadujú stále viac a viac finančných prostriedkov. V rokoch 2006 až 2011 bolo zrekonštruovaných a opravených v rámci stavebných úprav celkom 84,403 kilometra, čiže za jeden rok je to len 14,067 kilometra. Úplnú obnovu 2040 kilometrov ciest by sme takýmto tempom vykonali za približne 145 rokov,“ skonštatoval Dananai.

Podľa jeho slov je takýto stav neúnosný. **„Bolo by potrebné každý rok obnoviť povrch našich ciest v dĺžke aspoň 100 km. Náklady na takúto obnovu povrchu ciest by pre príslušný rok predstavovali približne 10.000.000 eur,“ **zdôraznil. Situácia by sa mohla zlepšiť v tomto roku, kedy je v bežných výdavkoch rozpočtu kraja vyčlenených na rekonštrukcie ciest 9.729.315 eur. Z kapitálových výdavkov pôjde na tento účel 2.805.774,92 eura. Ako vyplýva z analýzy NSK, v kraji je viac ako 100 kilometrov ciest II. triedy, ktoré sú v nevyhovujúcom stave a takmer 21 kilometrov v havarijnom stave. Z ciest III. triedy je v nevyhovujúcom stave vyše 526 kilometrov a v havarijnom stave skoro 13 kilometrov komunikácií.

S otázkou stavu ciest v kraji sme oslovili aj vás: [blockquote]„V ša­lianskom okrese sú cesty v katastrofálnom stave, veľké rozdiely sú badateľné už po prechode z nášho okresu do okresu Nitra za Duslom, ale ani tam to nie je bohviečo, kraj by s tým mal niečo robiť,“ uviedol Jozef z Trnovca n/V. „Každý deň chodím po Zlatomoraveckej. Niektoré úseky sú vážne nevhodné. Tlmiče veru majú čo robiť,“ prezradil šofér z povolania Peter. //„V Beladiciach, bola cesta hrozná, no obec ju sama spravila. Viete, chodili nám tu kamióny a cestu rozbili. No už je to v poriadku,“ prezrádza Veronika z obce Beladice. //„ Na mnohých úsekoch je to jedna veľká katastrofa. Pracujem ako obchodný poradca a na cestách som ako doma. Keď sa vraciam domov, hneď viem že som už blízko. Cesty v kraji sú často ako tankodrom – vyhnete sa jednej jame, vojdete do druhej,“ sťažuje sa náš čitateľ Milan. [/blockquote]

**A aké skúsenosti s cestami v našom kraji máte vy? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom! **

Sala24.sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM