Jaroslav Dodok Rôzne

Nový fenomén sa šíri: Ľudia sa bavia hľadaním pokladov

Nemáte dôvod ísť von? Nemáte cieľ svojho výletu? Chcete zažiť dobrodružstvo, napätie a spoznať nový šport? Ak ste čo i len na jednu otázku odpovedali áno, potom zbystrite pozornosť. Môže vás ohúriť novodobá zábavka, ktorá sa volá Geocaching. Aj v naš

Geocaching [vyslovuje sa: džíoukešin] (z geo = zem + angl. cache = tajne skryť) je zábava, či určitý druh športu, spočívajúca v hľadaní skrytého objektu, o ktorom sú známe len jeho geografické súradnice. Miesto úkrytu sa nazýva cache – skrýša, schránka – hantýrkou teda keška.

Ide o skrýše na zemi, kdekoľvek, väčšinou na pekných zaujímavých miestach. Týmto spôsobom nie len zažijete nezabudnuteľné zážitky s prírody, ale aj spoznávate históriu rozličných miest Slovenska či sveta.

[size=14][color=#cc0000]­Ako na to?[/color][/size] V dnešnej dobe ma každý druhý moderný mobil GPS navigáciu. Ak však práve nepatríme medzi ich vlastníkov dnes si taký mobil, či navigačné systémy kúpite za desiatky eur. No takúto investíciu rozhodne nebudete ľutovať. Najjednoduchší spôsob ako sa stať geocacherom je stiahnuť si priamo do mobilu geocaching aplikáciu (cez iTunes, Nokia store – Handy geocahing. Prípadne vygoogliť si pre konkrétny mobilný prístroj či navigačný systém najvhodnejšiu aplikáciu).

[blockquote]Ak ste tak urobili pokračujte na stránkach, www.geocaching.com kde sa registrujete a následne po kompletnej registrácii sa môžete zaevidovať na slovenskej doméne teda www.geocaching.sk. Podotýkam, že je to celé zadarmo.[/bloc­kquote] Vyhľadáte si na slovenskej stránke priamo na mape konktrétnu cache, kliknete na ňu a následne vám zobrazí jej názov, GPS súradnice, veľkosť kešky poprípadne históriu konkrétneho miesta alebo jeho zaujímavosti, zakódovanú nápovedu (pomôže vám pri jej hľadaní), no nemusíte ju odkódovať, ak nechcete. Nahodíte súradnice do mobilu, či navigačného systému a môžete sa pustiť do jej hľadania.

[size=14][color=#cc0000]­Mince aj hračky[/color][/si­ze] Každá keška obsahuje nejaký zápisník (logbook), kde napíšete kedy ste tam boli a svoj nick, pod ktorým si registrovaný na stránkach. Niektoré väčšie skrýše obsahujú aj rôzne predmety starodávne mince, hračky, reklamné predmety, ktoré si nemôžete zobrať, ale len vymeniť za iné. Pero doporučujeme nosiť zo sebou, keďže nie každá keška ho obsahuje.

Nakoniec prídete domov a skrýšu „log-nete“. Čo znamená, že si znova vyhľadáte skrýšu na mape a zobrazíte si jej detaily, tak ako predtým. Následne potom kliknete na „Pridať Log“ presmeruje vás to na medzinárodnú stránku a po prihlásení už len vyplníte formulár, ktorý odošlete. Vtedy sa keška stala pre vás – nájdená. Prajem kopec zážitkov a ešte viac nájdených kešiek.

[size=14][color=#cc0000]­Kešky aj v Šali a okolí[/color][/si­ze] Popularita geocachingu rastie aj v našom regióne a preto vás iste neprekvapí fakt, že kešky sú ukryté aj v Šali. GPS zariadenie nám našlo štyri, no ich pozíciu vám pochopiteľne neprezradíme, nepokazíme predsa celú zábavu ;)

[color=#ff0000]­VIAC NOVINIEK Z UNIKÁTNEHO PORTÁLU ŠTUDENT24.sk NÁJDETE[link=http://www­.student24.sk/clan­ky?all] TU![/link][/co­lor][size=15][/si­ze]

zdroj: geocaching.sk, wikipedia Text: Marek Balčák

foto: tasr/sita

geocaching
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM