Webnoviny - Rôzne

Nocľaháreň pre bezdomovcov vyšla Šaľu drahšie

Svoju prvú zimu má za sebou nocľaháreň pre bezdomovcov v Šali. Zriadilo ju mesto na Partizánskej ulici ako “dočasnú”, budovu si vypožičalo len na zimu. Keďže bola dostatočne využívaná, je možné, že ju magistrát bude prevádzkovať aj v ďalšom roku.

(WEBNOVINY) – Služby nocľahárne využilo k 1. marcu 34 ľudí, ktorí tu prespali minimálne raz. Z nich bolo 27 mužov a sedem žien. Ako informoval Roman Csikós z občianskeho združenia Alternatíva, až 35 percent tvorili mladí ľudia do 24 rokov, dvaja z nich mali dokonca menej ako 18. Terénna sociálna pracovníčka sa snažila kontaktovať ich rodinu, pomôcť im nájsť si zamestnanie a azylové bývanie. Do nocľahárne prichádzali nielen bezdomovci zo Šale, ktorých bolo 68 percent, ale aj z blízkeho okolia. Spolu 11 bolo takých, ktorí majú trvalý pobyt inde na Slovensku, ale dlhodobo sa zdržiavajú v Šali.

Nocľaháreň vyšla radnicu oveľa drahšie, ako očakávala. Niektorí mestskí poslanci na poslednom zastupiteľstve poukazovali na to, že sú to peniaze takmer ako na hotel. Predbežne vyčíslené náklady na ďalšiu sezónu od novembra 2010 do konca marca 2011 predstavujú 27 900 eur, z toho energie tvoria 9 500 eur a mzdové a prevádzkové náklady 18 400 eur. Od klientov zariadenia mesto vybralo 587,3 eur, vstupný poplatok je 0,7 eura na noc.

Nocľaháreň je níkoprahová, čiže môžu sem prísť aj bezdomovci pod vplyvom alkoholu či omamných látok, v zariadení však už popíjať nesmú. Otvorená je denne od 17:00 do 7:00, jej kapacita je 15 lôžok. Polícia nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku. Obavy občanov, ktorí spísali proti zriadeniu nocľahárne petíciu, sa teda nenaplnili. V Šali je útulok pre bezdomovcov aj na Jazernej ulici, má však kapacitu len desať lôžok a tá býva permanentne naplnená na sto percent.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM