Tlačové správy

Nie je podstatné, či ste muž alebo žena. Ale aký ste človek

Žena v biznise je ako žonglér, ktorý musí udržať vo vzduchu všetky loptičky a najmä tú svoju. Treba si preto nájsť čas aj na seba, aby ani ostatné loptičky nepopadali na zem, vysvetľuje Zuzana Žemlová, členka predstavenstva Poštovej banky.

Ilustračný obrázok k článku Nie je podstatné, či ste muž alebo žena. Ale aký ste človek
4
Galéria
Zdroj: PABK (Poštová banka)

Ako žena vo vysokej pozícii môžete ovplyvniť veľa ľudí. Kto však ovplyvnil vás? Bola to žena či muž?
Mala som jednu šéfku, ktorú som si veľmi vážila. Bola úspešná a pritom bola úžasný človek. Mala tri deti a už na prvý pohľad dobrý vzťah s manželom. Pýtala sme sa jej, čo pre to treba urobiť. Jej odpoveď si doteraz pamätám. Podľa nej je žena v biznise ako žonglér, ktorý má vo vzduchu veľa loptičiek a musí ich tam udržať. Tými loptičkami sú manžel, deti, priatelia, práca, ale aj ona sama. Ak je toho v nejakom momente priveľa, žena má tendenciu pustiť ako prvú práve tú svoju loptičku. Ale potom popadajú aj tie ostatné. Treba si preto nájsť čaj aj na seba, na svoje sny a záľuby -aby loptičky ostali vo vzduchu.

Predsa len práca v manažmente si vyžaduje obete, čoho ste sa museli vzdať?
Času je rozhodne menej. Pokiaľ sa človek dostane do manažmentu, nie je to už džob od deviatej do piatej. U mňa to bol práve čas strávený s rodinou, samej so sebou, so svojimi záľubami. Snažím sa preto voľný čas využívať o to intenzívnejšie.

Myslíte si, že toto je dôvod, prečo sa ženy dostávajú do vysokých pozícií zriedkavejšie ako muži?
Dnes už táto premisa úplne neplatí. Keď sa pozriete napríklad na finančný sektor, v ktorom pôsobím, už sa celkom pekne zaženšťuje. Neviem, či vôbec existuje banka, ktorá by nemala v top manažmente aspoň jednu ženu. K vnímaniu nevyhnutnosti žien na vrcholových pozíciách dopomohli medzinárodné firmy, ktoré priniesli kultúru diverzity. Zároveň sa aj na Slovensku posúva tradičné vnímanie ženskej a mužskej roly. Prejavuje sa to aj v sociálnych politikách, kedy môžu napríklad zostať na materskej dovolenke aj otcovia. Ale žena prirodzene vždy bude robiť kompromis medzi kariérou a materstvom.

Je finančníctvo zaujímavé pre ženy?
Vo financiách robí pomerne veľa žien. Hoci finančníctvo stratilo oproti 90. rokom veľa z atraktívnosti a v mnohých ohľadoch je to dnes ťažká práca. Ale stále má svoje čaro. Je to práca s ľuďmi, práca, kde sa človek dostane k mnohým zaujímavým informáciám.

Boli ste časopisom Forbes vyhlásená za jednu z 20 najvplyvnejších žien na Slovensku. Čo to pre vás znamená?
Je to zadosťučinenie, že človek nechal niečo za sebou, niekto si to všimol a ocenil to. Hoci ja celý život robím, čo ma baví, snažím sa robiť to čo najlepšie, a možno aj preto nežijem s nejakým pocitom výnimočnosti.

Aké sú ženy manažérky?
Mala som veľa šéfov, žien aj mužov. A z môjho pohľadu je to skôr o konkrétnom človeku, nie o pohlaví.

Poviete si niekedy, že je lepšie byť ženou ako mužom?
Ja mám ženskosť asi v tej istej kategórii ako dýchanie – neriešim to, kým všetko správne funguje. Je mi so sebou ako so ženou dobre, ale nebudím sa s pocitom „wau som žena“.

Hoci máte ako členka predstavenstva oveľa menej času na súkromie, predsa len, ako to funguje u vás doma?
Tvoríme s manželom dobrý tandem. Keď treba niečo vyriešiť, tak to vyriešime spolu. Je dôležitý pocit, že sme na všetko dvaja. Rovnako je to aj v práci. Ten pocit, že človek nie je sám, ale pracuje s ľuďmi, ktorým ide o to isté, je na nezaplatenie.

Čo vás okrem práce vzpruží?
Rodina je to najdôležitejšie v živote. Dcéra má 28 rokov, ide sa vydávať. A mám veľmi špeciálne a dobré kamarátky, s ktorými to ťaháme už od gymnaziálnych čias. Kamarátky sú veľmi dôležité. Ale samozrejme aj čas strávený len so sebou alebo s aktivitami duši a telu prospešnými. V lete rada hrám golf a vôbec mi neprekáža, že si ho zahrám sama so sebou. Veľmi dobrý oddych je záhrada. V zime je to lyžovanie.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: PABK (Poštová banka)
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM