Webnoviny - Rôzne Rôzne

Návrat k národnej mene by spochybnilo projekt eura

Návrat k národnej mene by pre euro znamenalo krach celej hlavnej myšlienky a celého projektu. Myslí si to zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky Elena Kohútiková, ktorá tak na Trend konferencii Finančný manažment 2011 narážala na problémy Grécka

V prípade, že by napríklad Slovensko ohlásilo návrat ku korunám alebo dukátom, podniky by očakávali obrovskú devalváciu. Zároveň by podľa Kohútikovej nastal výrazný odlev vkladov napríklad do blízkeho Rakúska. To by bol podľa nej obrovský problém pre banky, ktoré by ohrozil krach.

Ak niekto hovorí, že niekto by mal vystúpiť z eurozóny, mal by si podľa Kohútikovej premyslieť aj to, čo to môže pre stabilitu únie celkovo znamenať. Z hľadiska ekonomickej podstaty, ak by niečo také prišlo, zvýšil by sa domáci dlh a museli by prísť obrovské reformy a ozdravovania.// „Ak by chceli vylúčiť Grécko, prišlo by spochybnenie celého projektu, akým euro je,“// povedala Kohútiková. Najefektívnejším a najlacnejším riešením je pokračovanie pomoci a je potrebné stanoviť jasný systém sankcií a posilniť dohľad. „Všetky negatívne vyjadrenia, že nech vystúpia a podobne, sú podľa mňa veľmi predčasné,“ uviedla Kohútiková.

Euro je stále mena, ktorej možno dôverovať

Podľa Kohútikovej je euro vynikajúci projekt pre Európu a pre jej konkurencieschop­nosť prinieslo stabilitu nielen malým, ale aj veľkým krajinám. „Hromadenie dlhov sa neudialo ani za rok ani za dva, to trvalo dlho. A preto nechcime veľmi rýchle riešenie okamžite,“ pokračovala Kohútiková. Zároveň doplnila, že je potrebné stanoviť jasné pravidlá a hranice, ako aj automatické sankčné pravidlá a kontroly. „Napriek turbulenciám, ktoré sa na finančných trhoch uskutočnili, euro je stále mena, ktorej možno dôverovať,“ myslí si Kohútiková.

Foto: SITA/Michal Burza WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM