Veronika Zeiselová Kultúra

Mladá autorka Nina (19) zo Šale: Vo fantasy si môžem stanoviť vlastné pravidlá

Šaľanka Nina Protušová (19) v Mestskej knižnici Jána Johanidesa besedovala s čitateľmi pri príležitosti vydania literárneho debutu. Prezradila informácie o zákulisí vydania knihy i plánoch do budúcnosti.

Ilustračný obrázok k článku Mladá autorka Nina (19) zo Šale: Vo fantasy si môžem stanoviť vlastné pravidlá
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk

Mladá a talentovaná Nina debutovala v auguste knihou Čierna schránka, ktorú prišla predstaviť do šalianskej knižnice. Nina na besedu prišla z Bratislavy, kde momentálne študuje dizajn výrobkov na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity.

Obálku jej nedovolili navrhnúť

Počas besedy, ktorú viedla riaditeľka knižnice Adriana Gerová, sa diváci mohli dozvedieť zaujímavosti z pozadia výroby knihy. Nina prezradila, že keď sa dozvedela o výhre literárnej ceny Mám talent, veľmi túžila po tom, aby si mohla sama navrhnúť obálku knihy. Žiaľ, vydavateľstvo jej to nepovolilo, ale vyšlo jej v ústrety tým, že grafické štúdio, s ktorým spolupracuje, navrhlo obálku presne podľa jej inštrukcií. Ešte pred vydaním mala Nina kopec práce s editorkou, s ktorou postupne skresali počet strán zo štyristo na tristodvadsať.

Plánuje ďalšie

Ninu k fantasy priviedol obdiv a obľuba kníh Harry Potter od J.K. Rowlingovej. „Vo fantasy je všetko možné, môžem si stanoviť vlastné pravidlá a ísť podľa nich,“ pochvaľovala si žáner Nina. Nina sa trošku posťažovala na nedostatok voľného času, ktorý má popri štúdiu na vysokej škole. Aj napriek tomu, že ho nie je tak veľa, neustále tvorí. Má rozpísané dve ďalšie knihy. Jedna z nich je voľným pokračovaním Čiernej schránky, ktorá končí veľmi otvorene. Pokračovanie by však malo byť temnejšie a na snenie, ktoré je ústredným motívom debutu, sa pozrie aj z iného pohľadu.

Ak chcete vedieť o Nine viac, prečítajte si náš ROZHOVOR.

OBRAZOM: Nina Protušová (19) predstavila Šaľanom svoju prvú knihu
16
Galéria
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM