Peter Sýkora Rôzne

Mestskí poslanci si zníženie počtu poslaneckých miest rozmysleli

Len päť mesiacov od schválenia uznesenia o znížení počtu poslancov i volebných obvodov vo volebnom období 2010 až 2014 poslanci Mestského zastupiteľstva Šaľa počet poslancov i obvodov znovu zvýšili.

V súčasnosti má Šaľa 25 poslancov, v novom volebnom období sa mal ich počet zredukovať na 18. Mestskí poslanci schválili uznesenie koncom októbra minulého roka. S blížiacimi sa komunálnymi voľbami si však svoj zámer rozmysleli a koncom marca rozhodli o tom, že v šalianskom mestskom zastupiteľstve bude sedieť 21 poslancov. Počet volebných obvodov sa mal na základe októbrového uznesenia znížiť z troch na dva. Od marca tohto roka sú určené opäť tri volebné obvody, dva v Šali a jeden v mestskej časti Veča. Návrh na zvýšenie zredukovaného počtu poslancov predložil poslanec Jozef Grell „po zvážení určitých okolností a kritérií.“ Ako hlavný dôvod uviedol, že všetky tri volebné obvody budú mať po sedem poslancov. „Je to divné, každé tri mesiace meniť počty poslancov,“ komentoval návrh poslanec Marián Kántor.
Návrh na zníženie počtu poslancov o sedem predložil v októbri minulého roka viceprimátor Jozef Mečiar. Odôvodnil ho tým, že na Slovensku je v súčasnosti takmer 20.000 komunálnych poslancov, čo je neefektívne. Určenie počtu poslancov mestského zastupiteľstva a volebných obvodov je v kompetencii mestského zastupiteľstva. Zákon 369/1990 Z.z. o obecnom zriadení určuje minimálny a maximálny počet poslancov obecného zastupiteľstva v závislosti od počtu obyvateľov. Mesto Šaľa patrí počtom obyvateľov zhruba 23.600 do rozsahu, pre ktorý je zákonom určený počet poslancov 15 až 25. V rámci skupiny miest s počtom obyvateľov 20 001 až 50 000 patrí Šaľa medzi najmenšie. Napriek tomu má v súčasnosti 25 poslancov, čo je horná hranica daného rozsahu. **„Napríklad Poprad s takmer 53.000 obyvateľmi má 23 poslancov a v nasledujúcom volebnom období ich bude mať 19,“ **uviedol Mečiar. Druhým dôvodom na zníženie počtu poslancov sú náklady na chod samosprávy. Náklady na jedného poslanca v Šali sú približne 1700 eur ročne. Znížením počtu poslancov o sedem plánovala samospráva ušetriť takmer 50.000 eur za štvorročné volebné obdobie.

zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM