Rastislav Búgel Samospráva

Mesto plánuje modernizovať verejné osvetlenie: Stáť by to malo viac ako 650-tisíc eur!

Mesto Šaľa plánuje modernizovať verejné osvetlenie. Na realizáciu druhej etapy projektu modernizácie plánuje využiť nenávratný finančný príspevok vo výške 95 % z celkových oprávnených nákladov.

Ilustračný obrázok k článku Mesto plánuje modernizovať verejné osvetlenie: Stáť by to malo viac ako 650-tisíc eur!
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Výdavky na realizáciu projektu sú vyčíslené na 655 495 eur, Šaľa chce predložiť žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výške 622 720 eur. Spoluúčasť mesta predstavuje 32 775 eur (5 %), konečná suma však bude známa až po ukončení verejného obstarávania na výber zhotoviteľa.

Do konca roka

Pripravovaný projekt modernizácie sústavy verejného osvetlenia je v súlade s Programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Šaľa a okolia 2007 až 2013, ktorého platnosť bola predĺžená do konca tohto roka, informovala Eliška Vargová z mestského úradu. Výber jednotlivých častí projektu je ovplyvnený nielen oprávnenými aktivitami, ktoré nezahŕňajú napríklad výmenu či doplnenie podzemných káblov, ani nové stĺpy, ale aj krátkosťou času pre možnú realizáciu, ktorá je ohraničená do konca tohto roka. Projekt modernizácie verejného osvetlenia prinesie okrem ďalších aktivít aj výmenu časti svietidiel sústavy verejného osvetlenia, čo predstavuje demontáž 650 svietidiel a montáž 641 nových LED svietidiel.

Schválili úpravu rozpočtu

Mestské zastupiteľstvo v Šali schválilo v súvislosti so zabezpečením spolufinancovania koncom júna tohto roka, keď ešte nebol detailne známy rozpočet projektu, úpravu rozpočtu pre projekt modernizácie verejného osvetlenia. Možnosť čerpania prostriedkov pri tomto projekte z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu je až do výšky 750 000 eur, pričom predpokladaná spoluúčasť mesta predstavovala maximálne 39 474 eur.

Preklenutie úverom

Pretože projekt modernizácie aj s finančným vysporiadaním treba uskutočniť do konca tohto roka, je pravdepodobné, že mesto bude musieť uhradiť dodávateľské faktúry v režime refundácie. Mesto uhradí faktúry dodávateľovi v roku 2015 z vlastných prostriedkov a až v budúcom roku bude mať preplatené faktúry riadiacim orgánom. Úpravou rozpočtu bol schválený návrh riešiť preklenutie časového nesúladu formou úveru vo výške 750 000 eur, čím by bolo zabezpečené financovanie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM