Samospráva

Mestá hrozia vypnutím verejného osvetlenia: Ako je na drahé energie pripravená Šaľa?

Viaceré samosprávy sa už nechali počuť, že v prípade, že v boji s rastúcimi cenami energií nedostanú výraznú pomoc, zvážia aj vypnutie verejného osvetlenia.

Ilustračný obrázok k článku Mestá hrozia vypnutím verejného osvetlenia: Ako je na drahé energie pripravená Šaľa?
Foto: Zlatica Gregorová

Raketovo stúpajúce ceny energií nepocítili iba domácností. Popasovať sa s nimi musia aj samosprávy. Ako je na tom Šaľa?

„Mesto Šaľa realizuje na dodávku elektrickej energie verejné obstarávanie pre všetky odberné miesta budov v jeho vlastníctve – domy kultúry, športové areály, apod. a na základe splnomocnenia na realizáciu ve­rejného obstarávania aj pre naše základné školy, materské školy, aj pre nový Domov dôchodcov a Centrum voľného času," uviedla pre sala.dnes24.sk Margita Pekárová z Oddelenia správy majetku a zariadení mesta Šaľa.

Fixácia cien

Zdá sa, že práve Šaľa bude mať v súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami elektrickej energie výhodnejšiu pozíciu.

„Mesto Šaľa ešte 30.11.2020 uzat­vorilo Zmluvu o združenej dodávke elektriny, zabezpečení distribúcie elektriny a prevzatí zodpovednosti o odchýlku s dodávateľom na obdobie od 1.1.2021 do 31.12.2022. Oproti minulému roku 2021 v tomto roku 2022 nebudú náklady na elektrickú energiu vyššie, iba v prípade, ak spotreba elektrickej energie bude vyššia ako zmluvné objemy. V tomto roku pripravujeme verejné obstarávanie na dodávku elektrickej energie pre všetky odberné miesta budov v našom vlastníctve a budeme sa snažiť obstarať a fixovať cenu pre roky 2023 – 2026," prezradila Pekárová.

Šaľa má takým istým spôsobom zmluvne dohodnutú dodávku plynu. Pri tej bola fixácia ceny dohodnutá pre všetky odberné miesta mesta Šaľa za obdobie 1.5.2021 až 30.4.2023.

Kde cítia problém?

Samosprávy však netrápi iba rastúca cena elektriny. Dopad na mestskú kasu má aj teplo a teplá voda. Práve tieto komodity robia vrásky na čele aj vedeniu mesta Šaľa.

„Problémom je pre mesto Šaľa dodávka tepla a teplej úžitkovej vody, nakoľko 10.1.2022 nám bolo doručené Rozhodnutie o zmene pôvodnej výšky variabilnej zložky maximálnej ceny tepla aj fixnej zložky maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom pre odberné miesta v meste Šaľa vydané Úradom pre reguláciu sieťových odvetví," informuje Margita Pekárová.

Ako dodala, len pre samotné objekty mesta bez škôl, škôlok a domova dôchodcov, je oproti pôvodne rozpočtovaným nákladom 284 560,57 EUR zvýšenie pre rok 2022 o 40 %. To predstavuje navýšenie o 56 912,12 EUR.

Prečítajte si tiež

„Pre obchodné spoločnosti a fyzické osoby je tento nárast cien neúmerný a takisto samosprávy, ktoré musia vykurovať veľké objekty od domu kultúry, cez centrá voľného času a školy, predstavuje tento zvýšený nápor na rozpočet náročnú úlohu na riešenie," upozorňuje Margita Pekárová z Oddelenia správy majetku a zariadení mesta Šaľa.

Zníženie energetickej náročnosti

Mesto už v minulosti zameralo svoju pozornosť na znižovanie spotreby energií. Podľa Eriky Kollerovej z Referátu komunikácie MsÚ Šaľa je snahou mesta pri verejných budovách využívať eurofondy.

„Svedčí o tom množstvo projektov s rovnomenným názvom – Zníženie energetickej náročnosti budov, ktorých prínosom je okrem rekonštrukcie a vylepšenia vonkajšieho vzhľadu práve zníženie energetickej náročnosti budov. Za posledné roky sa nám podarilo takýmto spôsobom znížiť energetickú náročnosť budovy Mestského úradu v Šali, Kultúrneho domu v Šali, Kultúrneho domu vo Veči, niekoľkých základných škôl, taktiež budovy Základnej umeleckej školy na Hlavnej ulici," vymenovala Kollerová.

V rokoch 2015, 2016 a 2018 prešlo modernizáciou aj verejné osvetlenie. Jedným z cieľov vtedy bolo ušetriť nielen financie za energie, ale aj dosiahnuť úsporu na emisiách.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé čítanie

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM