Martin Sýkora Rôzne

Kratšie dni, znížená vidieľnosť: Namiesto denných svetiel stretávacie

S príchodom jesene sa dni čoraz rýchlejšie skracujú a viditeľnosť na cestách sa zhoršuje. Odborníci na dopravu odporúčajú používať stretávacie svetlá.

Ilustračný obrázok k článku Kratšie dni, znížená vidieľnosť: Namiesto denných svetiel stretávacie
Zdroj: TASR

Znížená viditeľnosť

Dni sú čoraz kratšie, jasného denného svetla je menej, ochladzuje sa a je veterno. Ľudia počas jesene viac upadajú do depresií a jesenného „ničnerobenia“. Tieto vplyvy sa odzrkadľujú aj na vnímaní a pozornosti účastníkov cestnej premávky a vo zvýšenej miere sú aj príčinami tragických dopraných nehôd.

Dlhšia tma a znížená viditeľnosť zmenšujú vzdialenosti rozhľadu a dohľadu vodiča. „Vodič spozoruje prekážku na vzdialenosť účinného dosvitu svetlometov svojho vozidla. Pri použití tlmených svetiel je to vzdialenosť 25 až 60 m pri rýchlosti jazdy vozidla cca 40 až 80 km/h (samozrejme v závislosti od farby prekážky a svetlosti pozadia za ňou),“ vysvetlil Martin Wäldl zddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

Zdroj: Prezídium PZ SR

Účinnosť svetiel

Uvedený fakt dokázali znalci na cestnú dopravu, ktorí jednoznačne odporúčajú používanie stretávacích svetiel namiesto denného svietenia. „Je potrebné si uvedomiť, že lúče reflektorov vozidla sú orientované na povrch vozovky. Prvotný osvit prekážky na vozovke je teda na úrovni vozovky. A až následne dochádza k osvetleniu vyšších častí tejto prekážky, čo môže mať za následok oneskorenú reakciu vodiča,“ dodal Wäldl.

Polícia preto vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť. Správali sa disciplinovane tak, aby neohrozili bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Prispôsobili svoje správanie stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam. „Apelujeme na vodičov, aby v dôsledku zníženej viditeľnosti použili stretávacie svetlá, denné svietenie je nedostatočné,“ uzavrel Wäldl.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM