Veronika Zeiselová Od Vás

Kam cez víkend, radia Šaľania: Pozrite si úchvatnú Katarínku

V našom seriáli dávame priestor vám, našim čitateľom. Posielať nám môžete tipy na víkendové podujatia, prípadne výlety, turistiku. Tip na výlet nám tentoraz poskytol Ján (35).

Ilustračný obrázok k článku Kam cez víkend, radia Šaľania: Pozrite si úchvatnú Katarínku
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk

Počasie sa s nami síce v ostatných dňoch nepekne zahráva, ale oficiálne tu už máme jar, takže ideálny čas opäť obuť túlavé topánky a zablúdiť na miesta, kde ste ešte neboli. Tip na výlet na miesto neďaleko Dechtíc pochádza od Jána (35).

Na týchto miestach dýcha z každého kameňa história

Kláštor založený v roku 1618 patril františkánskemu rádu. Postavili ho na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex je postavený v ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom. Katarínka bola miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu, čo trvá aj doteraz. Tak ako pred stovkami rokov, rovnako aj teraz smerujú pútnici na Katarínku. Najväčšia púť sa koná práve na Bielu nedeľu). Združenie „katarínkovcov“ – priaznicov tohto starobylého miesta – už po 16. raz organizuje púť.

Ako je to tam dnes?

Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Kláštor je mimo hlavných ciest. Čo je na jednej strane výhodné, lebo roky bol chránený pred vandalmi, no na druhej strane kláštor zostal ukrytý pred zrakmi i pozornosťou väčšiny milovníkov histórie a vzácnych pamiatok. „Je to tam naozaj úchvatné, človek sa cíti tak malý. Určite si spravte prechádzku,“ hovorí o pocitoch zo vzácnych ruín Jano. „Kúsok je tam treba prejsť autom po polnej ceste, je tam urobené parkovisko, kde necháte auto a prejdete asi 15 minút pešo. Vstupné žiadne sa neplatí, môžete obdivovať tú krásu zadarmo. Ruiny kláštora aj kostola sú ozaj veľkolepé. Naokolo je aj krásna príroda, ktorej špecialitou je veľké množstvo stromov gaštana,“ porozprával nám Ján.

Zdroj info: Katarinka Foto: Veronika Vajdová

Kam cez víkend, radia Šaľania: Pozrite si úchvatnú Katarínku
33
Galéria
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM