Veronika Zeiselová Od Vás

Kam cez víkend, radia Šaľania: Poznáte Korlátku?

V našom seriáli dávame priestor vám, našim čitateľom. Posielať nám môžete tipy na víkendové podujatia, prípadne výlety, turistiku. Tip na výlet nám opäť poskytol systémový inžinier Vlado (30).

Ilustračný obrázok k článku Kam cez víkend, radia Šaľania: Poznáte Korlátku?
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk

V máji nás čakajú dva predĺžené víkendy, ktoré môžete využiť na spoznávanie nových miest. Vlado (30) nám svoj prvý tip na výlet prezradil ešte v októbri minulého roku, kedy odporúčal navštíviť vrch a zrúcaninu hradu Sitno. Tento týždeň vybral veľmi málo známu zrúcaninu hradu Korlátka sedemdesiat kilometrov od Šale.

Kedysi strážila Českú cestu

Korlátka je zrúcanina hradu strážiaceho tzv. Českú cestu. Hrad pochádza z 13. storočia, opustený bol v 18. storočí. Dnes sa z neho dochoval črep valcovej veže (na Slovensku ojedinelé), zvyšky paláca a hradieb. Hrad sa nachádza v Malých Karpatoch, 455 m n. m., nad obcou Cerová. Hrad bol postavený z poverenia panovníka ako strážny hrad na ochranu Českej cesty prechádzajúcej Malými Karpatmi Bukovskou brázdou v druhej polovici 13. storočia.

Kráľ hrad daroval

Prvý raz sa spomína v roku 1289 ako majetok Uhrina. Významnú úlohu zastával v bojoch Matúša Čáka Trenčianskeho s Karolom Róbertom. Bol zrejme predmetom bojov, lebo ho vroku 1315 museli opravovať. Roku 1394 ho spolu s ďalšími hradmi daroval kráľ Žigmund svojmu obľúbencovi velmožovi Stiborovi zo Stiboríc. Bol obývaný do začiaku 18. storočia, keď sa panstvo presťahovalo do nového kaštieľa v podhradí. Hradné budovy sa v stredoveku sústredili do priestoru horného hradu, ktorý bol opevnný vonkjším predhradím, situovaným v nižšej časti zastavaného terénu.

Okrem Korlátky môžete na okolí vidieť omnoho viac

„Korlátku som spoznal vďaka práci. Mal som tu služobku a hrad je od cesty vzdialený iba niekoľko minút,“ hovorí Vlado. Od Šale je obec Cerová – Rozbehy, ktorá je najbližšie zrúcanine, vzdialená približne 70 kilometrov. „Nie je to ďaleko a keď už ste v týchto končinách, môžete zájsť pozrieť napríklad aj na Mohylu Milana Rastislava Štefánika, ktorú vidíte z hradu,“ odporúča. „Ak by vám ani to nestačilo, pokračujte autom ďalej smerom na Nové Mesto nad Váhom a navštívte aj rozhľadňu Javorina,“ radí Vlado, ako v jeden deň stihnúť toho čo najviac.

Zdroj: hrady.sk

Kam cez víkend, radia Šaľania: Poznáte Korlátku?
22
Galéria
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM