Veronika Zeiselová Od Vás

Kam cez víkend, radia Šaľania: Poďte sa pozrieť na Čachtický hrad!

V našom pravidelnom seriále dáme priestor vám, našim čitateľom. Posielať nám môžete tipy na víkendové podujatia, prípadne výlety, turistiku. Tip na výlet nám tento krát poskytol vášnivý turista a otec rodiny Marián (48).

Ilustračný obrázok k článku Kam cez víkend, radia Šaľania: Poďte sa pozrieť na Čachtický hrad!
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk

Aj keď perspektíva počasia na predĺžený víkend nie je najideálnejšia, netreba vešať hlavu. Na nedeľu a pondelok nehlásia slovenskí meteorológovia v našom okrese žiaden dážď, čo by ste mohli využiť na príjemný výlet s rodinou alebo priateľmi. Marián (48) zo Šale odporúča Čachtický hrad. „Keď boli moje deti malé, chodili sme na výlety každý víkend, keď som nemusel pracovať,“ hovorí. Čachtický hrad navštívil s rodinou niekoľkokrát a tento rok sa tam opäť vrátil: „Hrad bol nejaký čas uzavretý kvôli rekonštrukcii a v júni ho znova sprístupnili verejnosti, tak som neváhal a využil voľnú sobotu, zbalil rodinu a šli sme na výlet. Do Čachtíc je to necelú hodinku jazdy autom.“

Legendami opradený hrad

Vznikol v druhej polovici 13. storočia a v tej dobe zabezpečoval západnú hranicu Uhorska. Medzi prvých pánov hradu patrili Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, neskôr istý čas patril aj Matúšovi Čákovi. V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 15 hradov na Považí. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka Rákócziho II. a odvtedy začal chátrať, aj keď istý čas slúžil ako väzenie. Najznámejšou obyvateľkou hradu bola legendami opradená Alžbeta Báthoryová začiatkom 17. storočia.

Novinky na hrade

Čachtický hrad chátral, až kým obec v rámci projektu „Obnova NKP Čachtický hrad“, nezískala financie na rekonštrukciu, ktorá sa konala počas rokov 2012–2014. Obec sa o hrad a priľahlé miesta patrične stará, pribudla aj ponuka občerstvenia a platené parkovisko tesne pod hradom. V období od mája do septembra vás na hrade privítajú od 10:00 do 18:00.

Informácie sme čerpali aj zo stránky http://www.hrad-beckov.sk/…ad-cachtice/

Kam cez víkend radí Marián: Poďte sa pozrieť na Čachtický hrad!
12
Galéria
Foto: Veronika Zeiselová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM