Tlačové správy

Čo patrí do koša a čo do triedeného odpadu

Ak sa chcete správať ekologicky zodpovedne aj v oblasti triedenia odpadu, stačí dodržať jednu základnú vec: do smetného koša patria len nerecyklovateľné veci. Všetko ostatné treba roztriediť a recyklovať. Čo to však znamená v bežnom živote?

Ilustračný obrázok k článku Čo patrí do koša a čo do triedeného odpadu
Zdroj: Sewa.sk

Riaďte sa symbolmi

To, či obal alebo produkt nepatrí do smetného koša, spoznáte podľa jednoduchého symbolu –postavy stojacej pri zbernej nádobe. Na tento odpad slúžia farebne odlíšené zberné nádoby. Obaly nemusíte umývať, nemali by však byť veľmi znečistené. Vyprázdnite ich a zredukujte ich objem, aby v kontajneri nezaberali veľa miesta – PET stlačte a kartónové krabice rozoberte. Do nádob na separovaný odpad patria napríklad obaly a návody na použitie, ktoré bývajú súčasťou balenia elektrospotrebičov. Lívia Burzová zo spoločnosti SEWA, a.s. hovorí: „Značka prečiarknutej zbernej nádoby znamená, že tento elektrospotrebič alebo batériu môžete odovzdať len na vyhradených miestach, teda na zbernom dvore alebo v predajni s elektrospotre­bičmi.

Ak triedite, šetríte

Ak obyvatelia dlhodobo ignorujú zásady správneho triedenia odpadu, nielenže porušujú zákon, no z dlhodobého hľadiska sa stále zvyšuje i výška poplatkov za odvoz komunálneho odpadu. Triedenie je pritom jednoduché, stačí sa len riadiť farbami. Modré nádoby sú určené na papier (noviny, časopisy, kancelársky papier, letáky, kartóny, papierové obaly, návody od elektrospotre­bičov, atď.).

Do žltých patria plasty – teda PET fľaše z nápojov, tégliky z jogurtov, igelitové vrecká, fólie, polystyrén či obaly z kozmetických produktov. Zelené kontajnery sa používajú na sklo (nevratné obaly zo skla, sklenené nádoby, tabuľové sklo, sklenené črepy a pod). „Pomôcť vám môžu aj informačné štítky na nádobách na triedený odpad, vďaka ktorým jednoducho zistíte, aký druh odpadu z obalu do nich patrí,“ hovorí Lívia Burzová. Každé mesto či obec má svoje špecifiká pri triedenom zbere (napr. kombinácia jednotlivých zložiek odpadu, ktoré sa zbierajú spolu), preto je potrebné hľadať tieto informácie na webových stránkach každej obce.

Elektroodpad a batérie odneste do elektropredajne alebo na zberný dvor

Množstvo elektroodpadu stále rastie, pretože práčky, chladničky či televízory meníme oveľa častejšie ako v minulosti. A zákon o odpadoch nepripúšťa výnimky. Batérie a veľmi malý elektroodpad s rozmermi do 25 cm (napr. fény, rýchlovarné kanvice, mobilné telefóny, žehličky a pod.), ako aj odpad zo svetelných zdrojov, je možné zaniesť do najbližšej elektropredajne a odovzdať ich aj bez povinnosti zakúpiť si nový produkt. Ak kupujete veľký elektrospotrebič, môžete ten pôvodný odovzdať predajcovi, prípadne nepotrebné chladničky, práčky či televízory zaviesť na najbližší zberný dvor.

Likvidáciu nechajte na profesionálov

Elektrospotrebiče, ktoré odovzdávate na recykláciu, musia byť v kompletnom stave. Určite sa nepúšťajte do ich rozoberania. Látky, ktoré obsahujú, môžu byť nebezpečné nielen pre životné prostredie, ale aj ľudské zdravie. Podobné pravidlá platia aj pre prenosné batérie a akumulátory. „Najjednoduchšie je zbierať ich do krabičky a po naplnení zaniesť na zberný dvor alebo do najbližšej predajne. Podľa zákona sú všetci predajcovia, ktorí prenosné batérie predávajú, povinní ich odobrať od každého, kto ich prinesie,“ radí L. Burzová. Ak sa tieto komodity ekologicky zlikvidujú a zrecyklujú, množstvo materiálov z nich môže byť opätovne spracovaných a využitých v ďalšej výrobe. Tým sa šetria prírodné zdroje aj zásoby nerastných surovín.

  • Predchádzať vzniku odpadu môžeme napríklad používaním textilných nákupných tašiek a vreciek, obmedzením nákupu vody v PET fľašiach, darovaním funkčného elektrospotrebiča blízkym či nákupom bezobalových potravín, čistiacich prostriedkov a kozmetiky.
  • Náklady na triedený zber komunálnych odpadov (plasty, papier, sklo, kovy, elektro, batérie) zabezpečujú výrobcovia týchto obalov a produktov.
  • Zber a odvoz triedeného odpadu z farebných nádob (plasty, papier, sklo, kovy, veľký komunálny odpad) je pre občanov zdarma.
  • Čím viac triedime odpad, tým viac sa šetria prírodné zdroje a ekosystém.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Sewa.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM