Webnoviny - Rôzne

Ceny potravín dosiahli v januári historické maximum

Svetové ceny potravín dosiahli v januári tohto roku rekordne vysokú úroveň, keď prekročili hodnoty z roku 2008, kedy vrcholila potravinová kríza.

Vo štvrtok o tom informovala Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), podľa ktorej index cien potravín v prvom mesiaci tohto roku vzrástol na 230,7 bodu, čo je najvyššia úroveň od roku 1990, kedy sa začalo s jeho meraním. Ceny potravín pritom podľa FAO rastú už siedmy mesiac v rade a do pozornosti sa dostali potom, ako ich nárast odštartoval protesty v Tunisku, ktoré viedli k zvrhnutiu tamojšieho prezidenta a preniesli sa aj do Egypta a Jordánska.

FAO očakáva, že globálne ceny potravín budú rásť aj v nasledujúcich mesiacoch. „Nové štatistiky jasne ukazujú, že tlaky na rast svetových cien potravín nepoľavujú. Tieto tlaky budú pravdepodobne pretrvávať aj v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol v prehlásení FAO ekonóm a expert na ceny obilnín Abdolreza Abbassian. Za rastom potravín je predovšetkým nepriaznivé počasie, ktoré zasiahlo rôzne potravinársky významné krajiny ako Austrália, USA, Malajzia alebo Argentína. „Za rastom cien je predovšetkým situácia na strane ponuky. Momentálne jednoducho nie sme v situácii, kedy by sme mohli výpadok nahradiť dodávkami z inej krajiny,“ uviedol Abbassian. Podľa neho sa situácia nezlepší dovtedy, kým sa nedozvieme, ako dopadla žatva hlavných poľnohospodárskych producentov.

Vysoké ceny potravín znepokojujú predovšetkým krajiny, ktoré majú nízke príjmy a môžu tak čeliť problémom s financovaním ich dovozu. Rast cien potravín ťažko dopadne aj na nízkopríjmové domácnosti, ktoré už teraz dávajú na nákup potravín väčšiu časť svojho príjmu. Prezident Svetovej banky Robert Zoellick vyzval vodcov krajín, aby sa pokúsili obmedziť zvýšenú volatilitu cien potravín. „Budeme čeliť rastu cien komodít, vrátane potravín,“ povedal Zoellick. „Rok 2008 mal byť varovaním, ale nie som si istý, či si to uvedomili všetky štáty na svete,“ dodal šéf Svetovej banky.

WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM