Symbolický CINTORÍN v pohorí TRIBEČ: Pamätník nesie aj mená tých, čo tu ZMIZLI
Uctiť si pamiatku ľudí, ktorým vzali život hory, je cieľom novovybudovaného symbolického cintorína v pohorí Tribeč.
Pietne miesto neďaleko útulne Vlčica vybudoval Klub slovenských turistov (KST) Žochár Topoľčany v spolupráci s Lesmi SR, Nitrianskym samosprávnym krajom a mestom Topoľčany, informoval predseda KST Peter Dragúň. Autorom projektu je Peter Mészáros.
Dielo je vytvorené z prírodného kameňa, predstavuje symboliku ľudského života. Nesie motív padajúcich listov, medzi ktorými sa prepletajú mená. Bronzové listy a texty sú zapustené v kameni. Rozmery hlavného kameňa, na ktorom sú umiestnené mená, sú zhruba 150 × 60 × 40 centimetrov.
Zľahla sa po nich zem
„Tribeč je známy tým, že sa v ňom strácajú ľudia. Preto sú na centrálnom kameni vyryté mená tých, ktorí sa stratili a nikdy sa nenašli,“ skonštatoval Dragúň.
V okolí hlavného kameňa sú roztrúsené menšie kamene, ktoré budú niesť mená ďalších osôb, ktoré zahynuli v pohorí Tribeč. Sú to turisti, lesní robotníci či náhodní návštevníci.
Pohorie Tribeč sa rozprestiera na severe Nitrianskeho a juhu Trenčianskeho kraja. Má husto zalesnený terén, rozlohu 550 štvorcových kilometrov, najvyšší vrch Veľký Tribeč má nadmorskú výšku 830 metrov.
Tribečský štvoruholník
Napriek jednoduchému terénu bolo v Tribeči zaznamenaných viacero zvláštnych a nevysvetliteľných zmiznutí. Všetky zmiznutia sú situované do pomyselného štvoruholníka, ktorý tvoria mestá Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske.
Nevysvetliteľné zmiznutia môžu podľa členov KST Žochár súvisieť s výskytom neprístupných jaskýň, dutín, prepadlísk, ale aj dávnych šácht, štôlní a baní, kde sa kedysi ťažilo zlato. Je vysoký predpoklad, že práve tie pohltili telá nezvestných osôb. Obzvlášť v jesennom a zimnom období, keď sú lesy prekryté vrstvou opadaného lístia a snehu, môžu byť tieto otvory v zemi pascami.