Správy

Spúšťanie tretieho bloku v Mochovciach ide podľa plánu: Beží už na TRETINU výkonu

Odteraz by už mal 3. blok elektrárne v Mochovciach dodávať elektrinu do siete nepretržite. Po úplnom nábehu pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Spúšťanie tretieho bloku v Mochovciach ide podľa plánu: Beží už na TRETINU výkonu
10
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Spúšťanie 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach úspešne pokračuje. V piatok (10. 2.) Slovenské elektrárne (SE) ukončili etapu energetického spúšťania na 20 % nominálneho výkonu reaktora a ešte v ten istý deň popoludní ho zvýšili na 35 %.

Na tejto výkonovej hladine už dokáže reaktor produkovať paru pre pohon obidvoch svojich turbogenerátorov, informovali v pondelok SE.

Cez víkend výroba stúpla

„Tretí blok je už v prevádzkovej konfigurácii s dvoma prifázovanými turbínami, v tejto chvíli každá dáva výkon približne 55 megawattov (MW). Kvôli chladnejšiemu počasiu zatiaľ využívame len jednu chladiacu vežu, ale pri ďalšom zvýšení výkonu už budeme potrebovať dve,“ priblížil manažér prevádzky elektrárne Mochovce Peter Farkaš. Cez víkend výroba elektriny na novom bloku stúpla na viac než 2,6 gigawatthodiny (GWh) denne a dohromady zatiaľ vyrobil 14,5 GWh, čo zodpovedá ročnej spotrebe 5 800 domácností.

Prečítajte si tiež

Nepretržité dodávky

Odteraz by už mal 3. blok elektrárne v Mochovciach dodávať elektrinu do siete nepretržite, s malými prestávkami vyvolanými plánovanými skúškami.

Po ukončení tejto fázy energetického spúšťania zvýšia SE výkon tretieho mochovského bloku na 55 %. Úplnú funkčnosť 3. bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na stopercentnom, 471-megawattovom výkone.

Nový blok pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

3. blok jadrovej elektrárne Mochovce
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM