Správy

Nadrogované labute na makovom poli prilákali zvedavcov: Kvôli FOTKE porušujú zákaz

Labutí na makovom poli na juhu Slovenska po niekoľkých týždňoch ubúda. Nezvyčajný prípad však prilákal zvedavcov, ktorí si chceli spraviť na mieste fotografiu.

Ilustračný obrázok k článku Nadrogované labute na makovom poli prilákali zvedavcov: Kvôli FOTKE porušujú zákaz
3
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Drozd

Posledný monitoring pracovníkov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR na makovom poli medzi obcami Patince a Iža v okrese Komárno potvrdil, že počet labutí na poli výrazne klesol a aktuálne už šľachtený mak konzumujú len minimálne. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

„Zdravé labute z lokality odleteli a zostávajúce sa presunuli na neďaleký mak divý, ktorý im už nespôsobuje také zdravotné ťažkosti,“ doplnila. Komerčne pestovaný mak je podľa Bockovej dostatočne vysoký a hustý a nemalo by mu hroziť ďalšie spásanie.

Prečítajte si tiež

Labute monitorujú

Priblížila, že zamestnanci ŠOP SR, Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy, chodia v pravidelných intervaloch labute monitorovať a uhynuté jedince zbierať. „Dehydrované labute boli odvážané do Záchranného zariadenia pre zranené živočíchy v Marcelovej. V týchto dňoch zdravé labute odlietajú a v okolí lokality sa aktuálne nachádza už len 40 labutí z pôvodne zaznamenaného počtu 80 jedincov z minulého týždňa,“ spresnila Bocková.

Hlavným dôvodom, prečo sa labute usadili v blízkosti makových polí, nebol podľa nej samotný mak, ale malé jazierka, ktoré vznikli na jar v dôsledku vysokej hladiny podzemnej vody.

„Šľachtený mak je aktuálne vysoký už takmer 1,60 metra a labute sa v ňom nevedia pohybovať. Z tohto dôvodu sa labute presunuli na porast maku divého v blízkom okolí, ktorý im nespôsobuje také zdravotné komplikácie,“ vysvetlila a doplnila, že vďaka tomu počet uhynutých labutí výrazne klesol.

Porušujú zákaz vstupu

Škody spôsobené týmto chráneným živočíchom sa podľa Bockovej na Slovensku vyskytujú len ojedinele, a preto labute nepatria na zoznam určených živočíchov, za ktorých štát prepláca náhradu škody.

„Medializovaný prípad omámených labutí však prilákal pozornosť verejnosti, ktorá s cieľom zhotovenia fotografie vstupuje na súkromný pozemok napriek zverejnenému zákazu,“ priblížila. Alternatívnou formou riešenia takejto situácie by podľa ŠOP mohlo byť vydanie výnimky na plašenie chráneného druhu živočícha z dôvodu škody na úrode.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Makové pole v Patinciach je nástrahou pre labute
3
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Drozd
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM