Správy

EÚ sa pripravuje na možné krízové scenáre: Vytvára rezervy NÚDZOVÝCH prístreškov

Núdzové prístrešky môžu v prípade kríz alebo katastrof ubytovať tisíce ľudí. Použité môžu byť aj ako „denné centrá“ alebo miesta na zohriatie.

Ilustračný obrázok k článku EÚ sa pripravuje na možné krízové scenáre: Vytvára rezervy NÚDZOVÝCH prístreškov
Zdroj: TASR/Jana Ďurašková

EÚ vytvára rezervy núdzových prístreškov pre prípady kríz alebo katastrof presahujúce vnútroštátne kapacity. Na správu Európskej komisie (EK) upozornil spravodajca TASR.

EÚ na ďalšie posilnenie reakcie na núdzové situácie vyčlenila v utorok 116,6 milióna eur. Pomôžu Chorvátsku, Poľsku, Slovinsku, Španielsku, Švédsku a Turecku zaobstarať a uskladniť núdzové prístrešky cez program rescEU. V prípade potreby pomôžu ubytovať tisíce ľudí.

Pre 25-tisíc ľudí

Pôjde o ľahké prefabrikované konštrukcie, kontajnery na bývanie a stany. Doplnia ich sprchy a toalety, priemyselné kuchyne, práčovne a spoločné priestory, vrátane bezpečných priestorov pre deti a zraniteľné skupiny.

Rezerva pohotovostných obytných jednotiek má kapacitu až 25-tisíc ľudí.

Môžu byť využívané aj ako „denné centrá“ alebo miesta na zohriatie.

Prečítajte si tiež

Už v budúcom roku

Komisia spresnila, že projekt bude mať nízky dopad na životné prostredie vo všetkých fázach. Do úvahy sa berie aj používanie obytných jednotiek, preto budú využívať systémy čistenia vody, solárne panely, generátory a zariadenia na recykláciu.

Prvé obytné jednotky cez systém rescEU budú k dispozícii v priebehu budúceho roka.

Komisia okrem toho obstarala tisíce lôžok, ktoré možno použiť v centrách dočasného ubytovania pre utečencov alebo vnútorne vysídlených. Táto nová rezerva sa pridáva k doteraz vyčleneným 62,3 milióna eur na núdzové prístrešky a lôžka, ktoré sa majú použiť v núdzových prijímacích strediskách kvôli vojne na Ukrajine.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM