Nikoleta Kováčová Rôzne Správy

DOBRÁ správa! Už zase sa dá ÍSŤ na turistiku do pohoria TRIBEČ

Zákaz vstupu do lesov v okolí Nitry z dôvodu afrického moru ošípaných je minulosťou.

Ilustračný obrázok k článku DOBRÁ správa! Už zase sa dá ÍSŤ na turistiku do pohoria TRIBEČ
Zdroj: TASR

Okresný úrad Nitra, pozemkový a lesný odbor, oddelenie lestného hospodárstva k 2. júlu 2024 odvolal z dôvodu zlepšenia aktuálnej nákazovej situácie afrického moru ošípaných u diviačej zveri zákaz využívania lesov verejnosťou.

Konkrétne ide o tieto miesta:

  • poľovný revír Breziny, katastrálne územie Hosťovce, Lovce, Žikava a Topoľčianky,
  • poľovný revír Čelár, katastrálne územie Hostie a Jedľové Kostoľany,
  • poľovný revír Veľká zvernica, katastrálne územie Hosťovce, Lovce, Žikava, Topoľčianky, Hostie, Panský diel a Jedľové Kostoľany.

Úrad však naďalej upozorňuje, že v prípade nájdenia uhynutej diviačej zveri alebo spozorovania diviačej zveri so zmeneným správaním, sa k takejto zveri nemáte približovať a už vôbec nie sa jej dotýkať.

Treba byť ostražitý

Rovnako by ste nemali v oblečení a obuvi, v ktorej pôjdete do lesa, následne ísť medzi ošípané, aby sa prípadná nákaza nerozšírila. Ak v lese nájdete uhynutú diviačiu zver, treba kontaktovať Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Nitra, alebo túto skutočnosť nahlásiť užívateľovi spoločného poľovného revíru.

Na dodržiavanie zákazu vstupu do postihnutých oblastí dohliadala na niektorých miestach aj polícia. Porušenie zákazu mohlo vyjsť draho – hrozila pokuta až do výšky 3320 eur.

Konečne do lesa

Ako uvádza portál tvnoviny.sk, obmedzenie vstupu do lesov trval viac ako 3 mesiace. Starosta obce Jedľové Kostoľany Roman Vojtela pre portál uviedol, že zrušenie zákazu ho teší. „Dopyt od ľudí bol obrovský, keďže sme hubárska a turistická oblasť. Ale aj tak musíme kontrolovať, či sa nejaké uhynuté diviaky nevyskytujú, aby sme vedeli mať túto situáciu stále pod kontrolou.“

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM