Zomrel významný rodák z Nových Zámkov: Autor známych sôch v Bratislave, FOTO
Mesto Nové Zámky sa môže pýšiť viacerými rodákni známymi na celoslovenskej alebo dokonca celosvetovej úrovni. Jedným z nich je autor populárnych sôch v našom hlavnom meste.

Vo veku 74 rokov zomrel 22. novembra v Skalici po vážnej chorobe akademický sochár a rodák z Nových Zámkov Juraj Meliš (na snímke). Je autorom známych sôch v centre Bratislavy – Napoleonského vojaka a Schöne Náciho.
Jeho sochy v srdci Bratislavy
Juraj Meliš sa narodil v roku 1942 v Nových Zámkoch. Absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. V rokoch 1973–1993 pôsobil ako externý pedagóg na Vysokej škole múzických umení, od roku 1990 bol pedagógom na VŠVU. V roku 1991 sa z neho stal docent a o rok neskôr profesor. V období rokov 1999–2002 pôsobil ako vedúci Katedry sochárstva na VŠVU. Patril medzi zakladajúcich členov umeleckého združenia Gerulata.
Schöne Náci
Vlastným menom Ignác Lamár sa narodil 11. augusta 1897 v bratislavskej Petržalke. Bol synom petržalského obuvníka, ktorý ho do tohto remesla zasvätil. Vlastnil čierny kufor s frakom, čiernymi lakovkami, bielymi rukavičkami a cylindrom. Bol neodmysliteľnou súčasťou bratislavských ulíc a kaviarní takmer 40 rokov. Pôvodne bol cukrárskym učňom, neskôr kulisárom, pomocníkom u obuvníka, nosičom uhlia a tiež prášil koberce. Okrem toho chodil po dvoroch a spieval. Bratislavským ženám robil drobné služby – poupratoval byt, vyprášil koberce alebo doniesol uhlie z pivnice.
Napoleonský vojak
Na hlavnom námestí v Bratislave sa nachádzala zaujímavá lavička. Opieral sa o ňu Napoleonský vojak – bronzová socha, ktorá zobrazovala vojaka – ostreľovača, ktorý ostreľoval Bratislavu z Petržalky v roku 1809. Socha bola tradične objektom fotoaparátov turistov. Pripomína prítomnosť Napoleonovej armády v Bratislave v 19. storočí.
Reprezentoval aj vo svete
Meliš spolupracoval sochársky na filmoch Drak sa vracia, Javor a Juliana, Panna zázračnica. Jeho diela sú súčasťou zbierok renomovaných domácich i zahraničných galérií v Holandsku, Maďarsku, Česku, Francúzsku, Nemecku, Argentíne, Brazílii, Kanade, Mexiku a USA ale aj zbierok súkromných majiteľov v Európe a USA.
Foto: ilustračné
