Anton Hrachovský Šport

Vodáci zo Zámkov vyhrali finančnú podporu: Klub už žne úspechy a stále rastie

V súťaži o finančný grant skončili Novozámčania na druhom mieste. Od absolútnej výhry ich delilo len 56 hlasov. Medzitým si pripísali niekoľko ďalších pódiových umiestnení.

Ilustračný obrázok k článku Vodáci zo Zámkov vyhrali finančnú podporu: Klub už žne úspechy a stále rastie
11
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Novozámocký vodácky Sport Club Slovakia vznikol v júni 2016 a jeho ´otcom´ je bývalý slovenský reprezentant Radim Kráľ. Ešte len dvojročný oddiel sídliaci na brehu rieky Nitry už stihol zanechať v slovenskej kanoistike majstrovskú stopu a vo svojich radoch má aj mládežníckeho reprezentanta.

Počas leta bojovali novozámockí vodáci aj na fronte mimo vody. Klub sa totiž zapojil do výzvy na podporu mladých talentov s názvom Ukáž sa!. Zorganizovala ju Nadácia Slovenského olympijského výboru a bola to skutočne obrovská bitka o prvé miesto s Košicami, ktorá trvala až do polnoci posledného dňa hlasovania.

O druhom mieste rozhodli len desiatky hlasov

O výške finančnej podpory zo 60-tisícového balíka v grantovom programe Ukáž sa! rozhodlo viac ako 65-tisíc hlasov. Nadácia Slovenského olympijského výboru posunula z celkového počtu 168 projektov do finále 12 žiadateľov z individuálnych športov a šesť kolektívov.

Z kolektívnych športov si 10-tisíc eur odniesol basketbalový tím Young Angels Academy, na druhej priečke s podporou 8-tisíc eur skončili kanoisti Sport Clubu Slovakia z Nových Zámkov a na treťom mieste florbalový tím Wild Girls Čadca.

Od prvého miesta delilo novozámocký klub iba 56 hlasov. Celkovo získali naši mladí vodáci 12 714 hlasov.

Medzi jednotlivcami získal najvyššiu možnú čiastku (4-tisíc eur) športový lezec Peter Kuric, na druhom mieste skončila kanoistka Lucia Valová, tretiu priečku obsadila atlétka Lucia Forsterová.

Ako už bolo vopred avizované, výhru použije novozámocký klub na kúpu vybavenia. Pre ilustráciu, kajak materiálovo najnižšej kvality vychádza zhruba na 1650 eur. Kajak s plnou výbavou stojí okolo 3000 eur. Kvalitné karbónové pádlo, aké používajú už kadeti, sa pohybuje okolo 440 eur. „Samozrejme, na učenie stačí 13–14-ročným deťom aj ten najlacnejší kajak. I tak je to však veľká položka. Doteraz fungujeme v starých kajakoch, ktoré sme dostali z iných klubov. Aj preto sa zapájame do grantových výziev,“ vysvetlil Radim Kráľ, kam poputuje výhra od Nadácie Slovenského olympijského výboru.

Prvé zlato v kariére

Jedným z veľkých talentov už nielen novozámockej ale i slovenskej kanoistiky je Michal Kasák (na snímke nižšie). Na nedávnych Majstrovstvách Slovenska na Zemníku v Bratislave získal v K4 na 500 metrov striebro. K tomu pridal zlatú medailu v pretekoch Pohára UK na dva kilometre.

„Bol to výborný pocit. Prvýkrát v živote som bol prvý,“ povedal skromne mladý kanoista, ktorý na pretekoch predbehol aj účastníkov trénujúcich nepomerne dlhšiu dobu. Pred kanoistikou skúšal aj iné športy. „Skúšal som aikido aj tenis. Ale nikdy ma to tak nechytilo. Potom som prišiel sem, bol tu veľmi dobrý tréner aj kolektív. Takže som s tým bol veľmi spokojný,“ dodal Michal, ktorý trénuje v novozámockej lodenici už od septembra 2016.

Očakáva sa posun vpred

Novozámocký Sport Club Slovakia sa z roka na rok posúva v hodnotení klubov vyššie. Kým v roku 2017 mu patrilo v rámci Slovenského pohára posledné miesto, tentoraz je to už 12. priečka z 22. „Ten posun je markantný. A to ešte nehovorím o tom, že Slovenský pohár je nastavený tak, že v ňom bodujú len 13-roční a starší. To sú pretekári, ktorí v iných kluboch jazdia už kľudne aj 4–5 rokov. Máme to šťastie, že máme šikovných pretekárov, ktorí sa rýchlo etablovali aj medzi kadetmi. Naša základňa je do 12 rokov a pomaly máme už 20 minikajakárov. Títo sa do bodovania Slovenského pohára nezarátavajú. Postupom času sa preto budeme v rankingu klubov posúvať ešte viac dopredu,“ prezradil tréner mladých vodákov Radim Kráľ.

Navyše, počet členov v klube stále rastie. Od septembra 2018 pribudlo päť detí. „Zachvíľu to nebudeme kapacitne zvládať. Budeme sa musieť poobzerať po ďalšom trénerovi, vybavení i ďalších priestoroch. Chceme to riešiť túto zimu,“ vysvetlil Radim Kráľ.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Lodenica v Nových Zámkoch funguje už 2 roky
11
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM