Anton Hrachovský Kultúra

Videli sme slovenský film kvalifikovaný na oscarovú nomináciu: Podporil ho i DiCaprio

Mladý režisér z Košíc zabodoval vo filmových kruhoch so svojím dokumentom o najchladnejšom obývanom mieste na Zemi. Jedno z dvoch premietaní jeho filmu sa odohralo v Nových Zámkoch.

Zdroj: YouTube.com

Dokumentom slovenských filmárov sa v zahraničí darí, slovenský „kinodivák“ ich však nedokáže doceniť. Napraviť sa to v utorok 8. januára snažil Filmový klub v Nových Zámkoch, ktorý uviedol nový slovenský dokument s názvom „Oymyakon – Príbeh najstudenšieho obývaného miesta“ od mladého košického filmára Dominika Bariho. Spolu s ním sa na pódiu kina Mier objavil i slovenský filmový kritik a publicista Peter Konečný.

Novozámocké Kino Mier sa po Kine Úsmev v Košiciach stalo zatiaľ len druhým kinom, v ktorom sa tento cenený film premietal.

Kvalifikácia na nomináciu na Oscara

Dominik Bari je 24-ročný filmár a so snímkom Oymyakon sa už stihol dostať do povedomia filmových kritikov. Ako historicky prvý Slovák sa kvalifikoval na nomináciu na Oscara a to v kategórii krátky dokument. Jeho počin sa tak ocitol medzi 80 vybranými filmami z celého sveta. Na nomináciu medzi finálnu päticu, z ktorej vo februári vzíde víťaz, však už nedosiahol.

Dominik Bari strávil v jakutskej dedine Oymyakon celkovo 5 dní, aby aj so svojím štábom priblížil divákom jeden deň v živote tamojšieho obyvateľstva.

„Pre mladého tvorcu je to ukážka toho, ako sa dá s dobrým nápadom dosiahnuť pomerne veľmi efektný výsledok. Myslím, že je to výživných 28 minút. Ľudia sa dozvedia, že existujú ľudia, ktorí žijú v takých extrémnych podmienkach a hlavne, že nechcú z tej krajiny odísť. Je to totiž ich krajina a nevidia dôvod, prečo by stade mali odísť. Nejakých –51 stupňov Celzia pre nich nie je až taký veľký problém. Ich život je pre nás nepredstaviteľný, pre nich je normálny. Film neukazuje to, že tých –51 stupňov je strašne "cool“, ukazuje to, čo znamená vybrať si pre život svoju rodnú krajinu, z ktorej človek nechce odísť. To je pre mňa odkaz toho filmu," prezradil nám filmový kritik Peter Konečný.

Pól chladu

Ojmiakon (slov. názov) je dedina ležiaca v ruskej republike Jakutsko, v tajge asi 5 300 km východne od Moskvy, prezývaná aj ako „pól chladu“. Preteká ňou rieka Indigirka, leží v údolí a je obklopená lesom väčším ako Francúzsko, Nemecko a Anglicko dohromady. Vedie do nej jediná cesta – „cesta kostí“. „Každých 12 metrov je v tej ceste pochovaný človek. Ide o pozostatky ľudí, ktorí pracovali v gulagoch,“ opisuje výpravu Dominik Bari.

V januári 1926 tu bola nameraná teplota –71,2 stupňov Celzia. V najchladnejších mesiacoch tam bežne klesajú teploty pod –60 a v lete vystupujú nad +30 stupňov Celzia.

Napriek tomu tu žije niekoľko stoviek obyvateľov, nazývajúcich sa Jakuti. Sami sa za Rusov nepovažujú, hovoria vlastným starodávnym jazykom.

Jakuti sa naučili žiť v extrémnych podmienkach, chovajú predovšetkým jakutské kone, lovia zver a funguje tu meteorologická stanica, nemocnica i škola. „Prekvapilo ma, na akej úrovni majú školu. Študuje v nej okolo 100 žiakov, no ročníky sú pomiešané. Na rozhovory som sa snažil vybrať deti, ktoré majú ambície a idú proti tamojšiemu prúdu,“ vysvetľuje mladý režisér. Z dokumentu je zrejmé, že aj na takom odľahlom mieste (napr. bez pevného internetu) žijú mladí, ktorí chcú odísť študovať inde a túžia sa stať napr. fotografmi či žurnalistami.

Zem je pokrytá permafrostom, kvôli ktorému je takmer nemožné ťahať podzemné siete a ktorý tiež zťažuje napríklad i pochovávanie mŕtvych.

Pomohol aj Leonardo DiCaprio

Spropagovať študentský film Oymyakon pomohol dokonca i americký herec Leonardo DiCaprio, vďaka čomu sa režisérovi podarilo zohnať sponzorov. To bolo pre úspešnú tvorbu tohto projektu podľa jeho slov kľúčové. Bari sa s DiCapriom videl v Paríži na premiére filmu Revenant, za ktorý získal americký herec Oscara. Pri preberaní sošky pripomenul DiCaprio problém globálneho otepľovania, čo prišlo mladému Slovákovi zaujímavé z dôvodu, že globálne otepľovanie je najvýraznejšie práve na najchladnejšom obývanom mieste na Zemi.

„Napísal som mu klasický dopis, či nám náhodou nechce pomôcť s naším študentským filmom. O niekoľko mesiacov som už bol v kontakte s jeho nadáciou. Páčil sa im koncept nášho filmu. Poslal som mu z neho extrakt, ktorý jeho nadácia umiestnila na sociálnu sieť. To následne strhlo pozornosť svetových médií a pomohlo nám získať ďalších sponzorov,“ opísal Bari pomoc filmovej hviezdy.

Dominik Bari (na snímke nižšie) študoval po strednej škole tri roky odbor kamera a filmový strih v Paríži na The International Film & Television School Paris. Po skončení „bakalára“ pokračoval v magisterskom štúdiu v Londýne, na National Film and Television School, kde sa stretol s režisérmi ako Gareth Edwards (Godzilla), Alex Garland (Ex Machina, Annihilation), Neil Marshall (Hellboy 2019, Pád do tmy) či Denis Villeneuve (Blade Runner 2049).

V priloženom videu si môžete pozrieť „film o filme“ – ako sa Oymyakon natáčal.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Zdroj: YouTube.com
Oymyakon: Nové Zámky zhliadli dokument kvalifikovaný na oscarovú nomináciu
8
Galéria
Zdroj: www.novezamky.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM