Viktória Botošová Rôzne

Vianočná ANKETA v našich uliciach: Ako sú na tom Novozámčania s tradíciami?

Najkrajšie sviatky v roku sú už tu. Prečítajte si, ako vyzerajú Vianoce u niektorých Novozámčanov, ktorí nám poodhalili čo-to zo svojho súkromia. Pýtali sme sa v uliciach nášho mesta, ako ste na tom s vianočnými tradíciami.

Ilustračný obrázok k článku Vianočná ANKETA v našich uliciach: Ako sú na tom Novozámčania s tradíciami?
Zdroj: TASR

Predvianočný ruch vládol najmä v okolí obchodov. To, čomu dajú vianočné sviatky tiež poriadne zabrať, je rodinný rozpočet. Zisťovali sme, koľko sú Novozámčania ochotní vysoliť za darčeky – Vianočný prieskum v našich uliciach: Novozámčania prezradili, koľko míňajú na darčeky.

Tentokrát sme sa v rámci nášho vianočného seriálu pýtali Novozámčanov na vianočné tradície ale aj na to, ako strávia sviatky. Aké tradície sa u niektorých ešte zachovali? Prečítajte si, čo nám odpovedali..

Aké tradície sa u vás doma zachovali pri Vianočnom stole/vo Vianočný deň?/ Ako a kde sa chystáte sviatkovať?

Barbora, materská dovolenka: Vianočné tradície asi žiadne, neviem… Keďže hlavný darček pre všetkých som doniesla z pôrodnice ja, tak sviatkovať sa chystám doma so štupľom.
Alžbeta (24): Modlíme sa, a ocino hádže do kútov orechy. Sviatkovať budem doma s rodinou.
Lenka (25): Pred večerou sa modlíme, vtedy ocino hádže orechy, potom si dáme oblátky s medom a cesnakom, jabĺčko krájame, dáme si prípitok a potom večeru. Potom už nasleduje rozbaľovanie darčekov. Na sviatky som doma..
Denisa (26): Tradície pri večeri? Nesmie chýbať oblátka s medom, rozkrojenie jabĺčka a hádzanie orechov do rohov miestnosti. Večerať budeme doma s manželom a potom navštívime rodičov..
Radka (24), študentka: Dávame šupinky z kapra pod obrus ak máme, peniaze pod obrus, rozkrajujeme jablko pri stole, ako predjedlo si dáme oblátky s medom a cesnakom aby sme boli zdraví a pomodlíme sa za blízkych. Sviatkovať budem rozhodne doma s rodinou a blízkymi.
Rudolf: Krájanie jablka pre šťastie, hádzanie orechov do kútov domu, cesnak a med s požehnaním na čelo. Vianoce pre mňa znamenajú byť s rodinou a doma.
Katka: Zvykneme jesť vianočné oblátky a zvoniť zvončekom na príchod Ježiška. Plánujem byť iba doma..
Lucia (19): Tradíciou je, že si dáme medové oblátky. Sviatkovať sa chystám hlavne v pokoji a s blízkymi.
Simona (29): Štedrý deň udržiavame celý deň pôst až do večera, kedy sa spolu celá rodina navečeriame. Večer sa štandardne zídeme celá rodina u rodičov.
Andrej (27): Na Vianočnom stole nesmú chýbať oplátky, med a cesnak. Sviatkovať budem v kruhu svojich najbližších, rodičov, starých rodičov, priateľky a jej rodiny…
Monika (24), asistentka predaja: Samozrejme tradične si dáme jablko a sladké. Na Vianoce budem doma s rodinou a na sviatky navštívim celú rodinu, babku, krstnú a podobne …
Kamil, (22) študent/brigádnik: Tradície sa snažíme dodržiavať. Najmladší donesie so sviečkou svetlo do zhasnutej kuchyne povie vinš a až potom sa zažne. Hádžu sa orechy do rohov, rozkrajuje sa jablko, mamina nám dá s medom kríž na čelo, no aj ona dostane kríž od starej mamy. Vianočné sviatky trávim každý rok doma s rodinou.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM