Večná téma: Kontroverzné kryty na kontajnery. Šetrenie sa dotkne aj ich
Aj v roku 2020 chcela radnica investovať do krytov na smetiaky stovky tisíc eur. Koronakríza jej však spravila škrt cez rozpočet.
Prekrývanie 1100-litrových smetiakov na kontajneroviskách je už dva roky jednou z horúcich tém mnohých Novozámčanov. Rozdeľuje nielen obyvateľov ale i poslancov mestského zastupiteľstva.
V roku 2020 nové kryty nebudú
Časť poslancov vidí v zakrývaní kontajnerov prínos, druhá časť ich považuje za zbytočný a nič neriešiaci luxus. Práve tá druhá skupina už v minulosti navrhovala investíciu do krytov pozastaviť, no neúspešne.
Čo sa nepodarilo im, zariadila čiastočne koronakríza.
Poslanci totiž na májovom zastupiteľstve schválili 2. zmenu mestského rozpočtu. Ten už s prekrývaním smetiakov v roku 2020 neráta.
Dôvodom je vynútené šetrenie kvôli koronakríze. Práve predpokladané výpadky príjmov majú za následok, že radnica obmedzí niektoré svoje výdavky. Na osádzaní krytov v roku 2020 ušetrí radnica 600-tisíc eur.
Do krízového rozpočtu zapracovalo mesto výpadok na podielových daniach v objeme cca 2,4 milióna eur. Niektoré investičné projekty a výdavky musia byť pozastavené, resp. presunuté do budúcich rokov.
Prekrýva sa už tri roky
O investícii do prekrývania kontajnerov za vyše 2,4 milióna eur rozhodli poslanci ešte v roku 2017. Mesto teda začalo v niekoľkých fázach prekrývať všetky kontajneroviská v meste. Cieľom bolo pokryť v priebehu niekoľkých rokov celé mesto.
V roku 2019 chcelo 12 poslancov pozastaviť investíciu 650-tisíc eur do 2. fázy prekrývania kontajnerovísk. Sumu navrhovali presunúť do revitalizácie niektorých športovísk. Návrh neprešiel.
Je to aj na ľuďoch
Veľký problém so smeťami je aj v prístupe obyvateľov. Odpad (nielen nadrozmerný) pohodený vedľa kontajnerov nie je ničím výnimočným ani dnes, po ich prekrytí.
Častokrát sú plné a ľudia tak nechávajú odpadky obďaleč. Pozitívom je, že smeti nerozfúka vietor, resp. len v minimálnej miere. Na druhú stranu, ľudia kryty ničia a tie tak strácajú svoje opodstatnenie.