Viktória Botošová Správy

V okrese má vzniknúť nová fabrika: Prácu tu vraj nájde 75 ľudí!

V bývalej celulózke v Štúrove v okrese Nové Zámky plánujú zriadiť závod na zhodnocovanie biomasy. Štúrovská spoločnosť VRB East Europe, predložila tento svoj zámer na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie (EIA).

Ilustračný obrázok k článku V okrese má vzniknúť nová fabrika: Prácu tu vraj nájde 75 ľudí!
Zdroj: TASR

„Zámerom projektu je výstavba technológie zhodnocovania poľnohospodárskej biomasy, vedľajšieho produktu z pestovania potravinárskych produktov (slama, kukurica) z lokalít Nitrianskeho samosprávneho kraja, a to v bývalom závode na výroby celulózy. Biomasa sa bude spracovávať v postupných krokoch s produkciou etanolu, so spracovaním vedľajších produktov na teplo a elektrickú energiu,“ spresnil investor.

Závod má byť sebestačný

Závod bude podľa zámeru z hľadiska energetických potrieb sebestačný, pretože z vedľajších produktov predúpravy biomasy je možné pokryť celú spotrebu tepla a elektriny. Prebytok elektriny sa bude predávať pre odberateľov v rámci miestnej distribučnej siete spoločnosti Priemyselný park Štúrovo.

Pre samotnú prevádzku navrhovanej činnosti je podľa informácií uvedených v zámere potrebných približne 75 zamestnancov­.„Jedná sa o novovytvorené pracovné miesta,“ uviedol predkladateľ.

Náklady zostávajú obchodným tajomstvom

Predpokladaným termínom začatia výstavby závodu je 1. štvrťrok 2016. „Ukončenie výstavby a spustenie do prevádzky sa očakáva v 4. štvrťroku 2017,“ priblížila firma v zámere. Predpokladaná životnosť inštalovaného technologického zariadenia bude minimálne 25 rokov.

Celkové odhadované náklady na výstavbu investície sú podľa navrhovateľa predmetom obchodného tajomstva. VRB East Europe, s.r.o., Štúrovo vznikla zápisom do Obchodného registra SR v októbri 2007. Predmetom jej činnosti je okrem iného výskum, vývoj, ako aj poradenská a konzultačná činnosť v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM