Rôzne

V Nových Zámkoch vystupoval Pressburger Klezmer Band: Koncert má pomôcť synagóge

Výťažok zo sobotňajšieho koncertu tejto kapely pôjde na záchranu novozámockej synagógy. Táto národná kultúrna pamiatka, potrebuje okrem iného aj odvlhčenie budovy.

Ilustračný obrázok k článku V Nových Zámkoch vystupoval Pressburger Klezmer Band: Koncert má pomôcť synagóge
Zdroj: Dnes24.sk

25. januára sa vo veľkej sále Domu kultúry na Hlavnom námestí konal štvrtý koncert tradičnej židovskej hudby s Pressburger Klezmer Bandom. Vstupné bolo dobrovoľné, a vyzbierané peniaze majú byť použité na odvlhčenie 130 ročnej Národnej kultúrnej pamiatky, novozámockej synagógy. Koncert bol aj spomienkou na obete holokaustu.

Je významnou súčasťou kultúrneho dedičstva mesta a jej fasádu už nejaký čas zvýrazňuje aj efektné nočné osvetlenie. Ortodoxná synagóga sa dodnes využíva na liturgické účely.

Pressburger Klezmer Band

Bratislavské hudobné zoskupenie, ktoré koncertovalo, si od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov. Táto prvá slovenská formácia, inšpirujúca sa emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer.
Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov, ako jazz, rock, reggae a latino.

To všetko si mohli vychutnať návštevníci koncetu, a zároveň pomôcť dobrej veci.

Foto: Zdroj: Mesto Nové Zámky

Sara

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM