Anton Hrachovský Správy

U susedov vyčíňa zákerná choroba: Veterinárna správa v Zámkoch vydala oznam

Novozámocký okres tvorí nárazníkovú zónu pred rozšíreným africkým morom ošípaných, predovšetkým v Maďarsku. V časti nášho okresu platí výzva pre chovateľov týchto zvierat.

Ilustračný obrázok k článku U susedov vyčíňa zákerná choroba: Veterinárna správa v Zámkoch vydala oznam
Zdroj: TASR

Regionálna veterinárna a potravinová správa Nové Zámky vydala upozornenie pre chovateľov ošípaných na časti územia novozámockého okresu. Správu vydali samosprávy v Štúrove a Šuranoch.

Výzva pre chovateľov v okrese Nové Zámky

Cieľom je zvýšenie povedomia o nákaze africkým morom ošípaných a diviačej zvery. Tá síce zatiaľ Slovensko nezasiahla, no v Maďarsku už pred časom prepukla.

Zo susedných krajín bolo k 3. júnu evidovaných 681 prípadov nákazy u diviačej zveri v Maďarsku, v Poľsku ide o 1202 a na Ukrajine 7 prípadov. Na Slovensku bolo k 1. júnu 2019 zaznamenaných podľa evidencie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy 1082 uzatvorených záznamov o vyšetreniach uhynutých diviakov. Všetky výsledky boli doposiaľ negatívne.

„V prípade úhynu domácej ošípanej je majiteľ zvieraťa povinný úhyn ihneď nahlásiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Nové Zámky a príslušnému súkromnému veterinárnemu lekárovi,“ upozorňuje Regionálna veterinárna a potravinová správa Nové Zámky. Upozornenie platí pre všetkých chovateľov ošípaných, aj neregistrovaných.

Chovateľ je povinný oznámiť aj dátum, čas a miesto vykonania domácej zakáľačky minimálne jeden pracovný deň vopred.

Výzva platí pre všetkých chovateľov ošípaných v nárazníkovej zóne AMO v okrese Nové Zámky. Tá zahŕňa obce Bajtava, Belá, Bíňa, Bruty, Gbelce, Chľaba, Kamenica nad Hronom, Kamenín, Kamenný Most, Leľa, Ľubá, Malá nad Hronom, Malé Kosihy, Malá Mužla, Mužla, Nána, Nová Vieska, Obid, Pavlová, Salka, Svodín, Šarkan, Štúrovo, Sikenička, Strekov.

Úmrtnosť skoro 100 %

Na pozore by sa mali mať aj užívatelia poľovných revírov, poľovníci, cestujúci (neprenášať bravčové mäso) či pracovníci kontrolných a dopravných orgánov.

Mor ošípaných je akútna, vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov. Charakteristický je vysokou, takmer 100 % úmrtnosťou zvierat. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá však nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.

K dispozícii je aj interaktívny nástroj Európskej komisie na sledovania nákazy v Európe.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM