Anton Hrachovský Správy

Teplý a daždivý júl: V Rastislaviciach už spadlo takmer 100 milimetrov zrážok

Prvá polovica júla je teplotne normálna s primeraným množstvom slnečného svitu a častejšími zrážkami na západe a na juhu. V obci novozámockého okresu spadlo takmer 100 mm zrážok.

Ilustračný obrázok k článku Teplý a daždivý júl: V Rastislaviciach už spadlo takmer 100 milimetrov zrážok
Zdroj: TASR

Informácie priniesol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Teplotná odchýlka, v porovnaní s priemernými hodnotami z rokov 1981 až 2010, sa na celom území Slovenska pohybuje v rozmedzí – 0,9 až 0,5 stupňa Celzia.

Primerane teplý júl

„Možno povedať aj to, že v uvedenom období sme na väčšine nášho územia mali primerané množstvo slnečného svitu. Väčšina staníc mala v rámci obdobia od prvého do 12. júla 80 až 120 percent hodín slnečného svitu v porovnaní s normálnou sumou slnečného svitu za dané obdobie,“ informoval SHMÚ.

Veľké rozdiely v zrážkach

Úrad zaznamenal rozdiely v celkovom úhrne zrážok naprieč územím Slovenska. „Za prvých dvanásť dní júla sú na našom území, predovšetkým kvôli búrkam, veľké rozdiely. Zväčša spadlo od 10 do 30 milimetrov zrážok, ale napríklad Dolný Hričov pri Žiline mal len 4 milimetre a Kamenica nad Cirochou dokonca iba jeden. Naopak, Kuchyňa na Záhorí hlásila 57 milimetrov a Rastislavice v okrese Nové Zámky dokonca až 94,“ doplnili meteorológovia.

V prvej polovici júla nebol zaznamenaný žiadny výraznejší príliv teplého vzduchu z juhozápadu. Na strednou Európou sa často nachádzala tlaková níž.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM