Viktória Botošová Rôzne

Sezóna bazy je už tu: Kde v okolí Zámkov si ju z prírody môžete nazbierať?

Bazu čiernu niektorí zbierajú pre jej liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Jej kvality dobre poznajú aj Novozámčania. Ak ju však chcete nájsť, stačí sa poobzerať vo svojom okolí. Kde v našom okolí si ju môžete nazbierať?

Ilustračný obrázok k článku Sezóna bazy je už tu: Kde v okolí Zámkov si ju z prírody môžete nazbierať?
Foto: Viktória Botošová

Baza čierna je krík, ktorý nájdete u nás rásť v opustených záhradách, ale aj v okolí hrádze, zbúraniskách, na okrajoch lúk, ale aj po sídliskách. Okolie púta svojou rozkvitnutou voňavou korunou, keď kvitne bledožltými kvetmi a druhý raz čiernymi bobuľami, ktoré vyrastajú v strapcoch. Na liečebné účely sa využívajú aj kvety, aj plody.

„Ja zbieram kvety bazy pravidelne, rastú mi v záhradke. Buď ich usuším na čaj, alebo z nich spravím bazový sirup skvelý na leto. Na internete som dokonca videla aj recepty na vyprážanú bazu v troj-obale, ale to som neskúšala,“ prezradila Danka.

„Stačí sa prejsť so sídliskách a natrafíte na ňu hocikde. Videla som ju na dvore na ulici Terézie Vansovej, pri plote, ale aj na druhej strane sídliska pri parkovisku na Jazdeckej,“ povedala nám Soňa, ktorá objavila bazu pi prechádzkach so psíkom. „My máme chatu v osade Hliník, kde celú príjazdovú cestu lemujú bazové kríky. Často tam stretnete ľudí, ktorí ju v období kvitnutia zbierajú,“ povedala Veronika.

Naša ďalšia čitateľka tiež dlho hľadať nemusí. „Máme záhradu smerom na jazero RT a pozdĺž hrádze nájdete bazu všade kvitnúť, tiež zvykne kvitnúť na lúke pri jazere,“ uviedla Marika. „Moji známi chodia zbierať bazu v okolí Kotelnice,“ prezradila ďalšia čitateľka. My sme kvitnúcu bazu tiež objavili aj na Jeruzalemskej ulici, Považskej, Orgovánovej ulici a uvidíte ju miestami na hrádzi, aj smerom na Zúgov. Kto hľadá, ten nájde.

Viete aj vy o nejakej lokalite v okolí Nových Zámkov, kde tento zdravý zázrak rastie? Dajte nám vedieť na našom facebooku alebo píšte na botosova@global24.sk.

Prečítajte si aj:
Ako najplepšie vyrobiť domáci sirup z bazy
Baza čierna je veľmi výživná, nekonzumujte ju však surovú!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM