Viktória Botošová Správy

Región sa môže tešiť na nové pracovné príležitosti: Hurbanovo rozšíri priemyselný park!

Samospráva a vedenie mesta plánujú vytvoriť v neďalekom Hurbanove hospodárske centrum s progresívnou infraštruktúrou a širokou paletou služieb.

Ilustračný obrázok k článku Región sa môže tešiť na nové pracovné príležitosti: Hurbanovo rozšíri priemyselný park!
Zdroj: TASR

Európske zoskupenia územnej spolupráce Pons Danubii so sídlom v Komárne pripravuje projekty pre celý región v rámci cezhraničnej spolupráce na maďarskej i slovenskej strane. „Projekt rozvoja priemyselného parku v maďarskom Komárome a Hurbanove vznikol taktiež na pôde Pons Danubii,“ hovorí jeho riaditeľ Zoltán Bara.

V okrese Komárno je vysoká nezamestnanosť, ktorá dosahuje viac ako 15 %. Na maďarskej strane Dunaja je situácia oveľa lepšia. „Je tu veľká asymetria nezamestnanosti a práve takéto projekty môžu zabezpečiť prácu pre obyvateľov,“ uviedol Bara.

„Z hľadiska zastúpenia priemyselnej výroby možno mesto Hurbanovo charakterizovať ako malé centrum priemyslu s 1 000 zames­tnancami,“ doplnila primátorka mesta Margita Zemková.

Budovanie priemyselného parku

Priemyselný park mesta Hurbanovo bol založený v roku 2004 na „zelenej lúke“. Prvá etapa pozostávala z výstavby infraštruktúry. Vybudoval sa chodník pre peších a cyklistov, prístupová cesta, kruhový objazd, autobusová zastávka, inžinierske siete. Prvým investorom bola spoločnosť Nuritech SK, ďalším DS Smith Slovakia.

Druhá etapa rozšírenia priemyselného parku sa začala realizovať v roku 2008 za získania nenávratného finančného príspevku vo výške vyše 400 000 eur.„Roz­šírenie spočívalo v ďalšom budovaní dopravnej infraštruktúry a inžinierskych sietí. V tejto časti sú investormi firmy ComRent, Renergie Solárny park Hurbanovo. V januári 2014 sme uzatvorili nájomnú zmluvu so spoločnosťou Oto Bršel BOTO enviro na prenájom pozemkov s rozlohou 16.000 štvorcových metrov, čím máme druhú časť naplnenú na 100 %,“ vysvetlil zástupca primátorky Karol Lovász.

Podľa jeho slov sa objavili aj ďalší investori, ktorí by chceli v Hurbanove podnikať. Európsky fond regionálneho rozvoja poskytne finančný príspevok na cezhraničnú spoluprácu s mestom Komárom a na oboch stranách dochádza k rozšíreniu priemyselných parkov. „Celkový projekt predstavuje 2,5 milióna eur. Naša suma je 568 000 eur,“ konštatoval.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM