Viktória Botošová Samospráva

Radní si pochvaľujú elektronické trhovisko: Ušetrili sa vraj desaťtisíce, pozrite kde všade

Zámockej radnici, sa podľa ich správy, podarilo ušetriť aj vďaka elektronickému trhovisku. Značné úspory vraj zaznamenali aj v oblasti nakladania s komunálnym odpadom. Pozrite, aké čiastky a kde sa podarili mestu ušetriť.

Ilustračný obrázok k článku Radní si pochvaľujú elektronické trhovisko: Ušetrili sa vraj desaťtisíce, pozrite kde všade
Foto: Viktória Botošová

Novozámockej radnici sa podarilo, podľa hovorkyne úradu, ušetriť desaťtisíce eur vďaka obstarávaniu tovarov a služieb na elektronickom trhovisku. Mesto na ňom vysúťažilo napríklad kancelárske potreby, kancelársky papier, tlačiareň, čistiace prostriedky, projektor či elektronický zabezpečovací systém. Obstarávalo tiež rovnošaty pre mestských policajtov, softvérové licencie a ďalšie produkty.

Značné úspory vďaka elektronickému trhovisku

Podľa slov hovorkyne mesta Petronely Bernáth dochádza takýmto spôsobom nakupovania k značným úsporám. Napríklad balík kancelárskeho papiera nakupoval v roku 2014 mestský úrad za cenu 3,096 eura. V roku 2015 bol v rámci elektronického trhoviska obstaraný za 1,95 eura.

„Keď zoberieme do úvahy najvyššiu a najnižšiu ponúknutú cenu, je možné konštatovať, že mesto v tomto prípade ušetrilo obstarávaním cez elektronické trhovisko sumu 1 134,42 eura. Pri porovnaní čerpania rozpočtu na položkách nákupov tovarov a služieb súvisiacich s chodom úradu sa dosiahla do 31. mája 2015 úspora 38 689,65 eura oproti rovnakému obdobiu minulého roka,“ uviedla Bernáth.

Úspory aj v oblasti komunálnych služieb

Ďalšie významné úspory sa podľa jej slov podarilo dosiahnuť v oblasti komunálnych služieb dôsledným objednávaním, kontrolovaním a odsúhlasovaním dodaných služieb a prác. V oblasti nakladania s komunálnym odpadom tak mesto v roku 2015 v porovnaní s minulým rokom ušetrilo viac ako 100 000 eur.

„Kým vlani k 1. máju predstavovali celkové náklady za odpad sumu 773 000 eur, tento rok za to isté obdobie to bolo 642 000 eur, teda o 131 000 eur menej. Napríklad faktúry za správu a údržbu miestnych komunikácií za prvých päť mesiacov 2015 predstavujú sumu 77 278,75 eura, vlani to bolo za rovnaké obdobie 328 438 eur. Pokiaľ ide o čierne skládky, ich likvidácia za 1. polrok 2014 stála mesto Nové Zámky 57 763 eur. Likvidácia za 1. polrok 2015 stála 560 eur,“ pripomenula Bernáth. Mestu sa tento rok podarilo výrazne znížiť aj náklady na jarné upratovanie, ktoré boli oproti minulému roku nižšie takmer o 5000 eur.

V priebehu 1. polroka 2015 uskutočnilo mesto Nové Zámky celkovo 16 verejných obstarávaní nákupov tovarov a služieb formou elektronického trhoviska, z toho v piatich prípadoch nedošlo k uzatvoreniu zmlúv. „V súčasnosti máme tri prípady v štádiu riešenia a v ôsmich prípadoch mesto už cez elektronické trhovisko tovar a služby v súlade so zákonom obstaralo,“ doplnila Bernáth.

Mohlo by vás zaujímať:

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM