Správy

Protipovodňová ochrana Malého Dunaja: Ministerstvo poskytlo 33 miliónov eur

Zníženiu rizika povodní a negatívnych dôsledkov zmeny klímy má pomôcť protipovodňová ochrana dolného úseku Malého Dunaja.

Ilustračný obrázok k článku Protipovodňová ochrana Malého Dunaja: Ministerstvo poskytlo 33 miliónov eur
Zdroj: TASR

Na jej tretiu etapu Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR poskytlo Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) 33 802 024 eur. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú podpísal exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Zverejnená je v centrálnom registri zmlúv. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Miestami realizácie projektu je okolie obce Kolárovo v okrese Komárno, obce Komoča v okrese Nové Zámky a mesta Nové Zámky, obce Okoč a Topoľníky obe v okrese Dunajská Streda.

Hovorca SVP Marián Bocák priblížil, že špecifikami tejto oblasti sú periodické záplavy priľahlého územia vplyvom vzdutej hladiny z Váhu do Malého Dunaja a následne do Klátovského ramena.

„Zníženie povodňového ohrozenia je v danom území možné dosiahnuť len navrhovanými opatreniami, a to úpravou hrádze a zabezpečenie tesnosti telesa jestvujúcej hrádze,“ uviedol Bocák.

Územia európskeho významu a chránené vtáčie územia sú mimo dosahu stavebných aktivít spojených s realizáciou navrhovanej investície. Bocák podotkol, že „ani jedno z týchto chránených území nebude výstavbou, ani prevádzkou stavby priamo ovplyvnené“.

Cieľom projektu majú byť opatrenia v oblasti prispôsobenia sa zmene klímy a predchádzanie rizík súvisiacich s klímou, napríklad erózia, požiare, búrky a suchá. Ambíciou je aj zvyšovanie povedomia, civilnej ochrany a systémov a infraštruktúr na zvládanie katastrof.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM