Rôzne

Pre niekoho bežné, pre druhých vzácne. Táto novinka pomáha postihnutým deťom v našom meste

Deti sú kľudnejšie, emotívnejšie, citlivejšie vnímajú rôzne situácie. Vďaka terapii s názvom Snoezelen môžu teraz novozámocke detičky s postihnutím zažívať to, čo je pre zdravých ľudí samozrejmosťou.

Ilustračný obrázok k článku Pre niekoho bežné, pre druhých vzácne. Táto novinka pomáha postihnutým deťom v našom meste
Zdroj: Dnes24.sk

V našom meste a v jeho okolí žijú deti s rôznym hendikepom, mentálnym postihom, či s diagnózou autizmus. Regionálne edukačno-sociálne centrum nedávano predviedlo verejnosti nové možnosti v oblasti práce s postihnutými deťmi. Do praxe uviedli multifunkčnú metódu zvanú Snoezelen.

Snoezelen je vlastne terapia pomocou špeciálne upraveného prostredia – miestností, kde sa nachádzajú rôzne zvukové či svetelný prvky, hudba, vôňa. Tým sa vyvolávajú u detí pocity, ktoré ich ukľudňujú.

V centre zriadili dve takéto miestnosti – tmavú a bielu. Pričom tmavá vzbudzuje zrakové vnemy na základe silných kontrastných svetelných efektov. Biela slúži na pokojné pocity – relax, oddych. V oboch miestnostiach je využívaná hudba.

„Dávame deťom prostredníctvom tejto terapie to, čo my – zdraví ľudia – dokážeme prirodzene vnímať,“ hovorí Anita Nagyová zo Zruženia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.

Financie na vybavenie miestností boli získané z viacerých grantových programov. V programe Snoezelen sa plánuje pokračovať, neskôr sa túto metódu pokúsia pracovníci školy Pod Kopcom v N. Zámkoch preniesť aj do prírody.

Sara

Foto: ilustračné

terapia snoezelen
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM