Rôzne

Poslanci po novom: Piť áno, jesť nie a rozprávať ešte menej

Zdá sa, že nielen školáci sa od septembra oboznámia so školským poriadkom, ale aj poslanci. Andrej Danko navrhuje zmeny, ako sa správať v laviciach parlamentu.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci po novom: Piť áno, jesť nie a rozprávať ešte menej
Zdroj: TASR

Poslancovi Národnej rady SR by mohlo pri vystúpení v rozprave na vyjadrenie myšlienky stačiť 20 či 30 minút. Zhodli sa na tom opozičné strany SaS a Sme rodina v súvislosti s návrhom predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý by chcel v Rokovacom poriadku NR SR stanoviť maximálny časový rozsah vystúpení zákonodarcov. Dnes môžu rečniť ľubovoľne dlho.

Menej rozprávania

„Na jednej strane si myslím, že politik by mal byť dobrý rétor a malo by mu stačiť 20 až 30 minút na vyjadrenie myšlienky. Napokon do rozpravy sa môže prihlásiť dvakrát, a to písomne a ústne. Ak toto opatrenie prejde, bude to test rétoriky poslancov,“ uviedla pre TASR podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS).

Za znepokojujúci však považuje celý balík týchto opatrení, ktorý predkladá Danko a ktorého obsah stále nie je opozícii úplne známy.

„Vyzerá ako priamo namierený proti opozícii a jej súčasným aktivitám. Predlžovanie rozpravy bolo jedným z najelegantnejších spôsobov parlamentných obštrukcií. Zaráža ma, že ľudia vo vedení parlamentu, zapletení do káuz, hovoria o potrebe meniť rokovací poriadok ako o najpálčivejšom probléme Slovenska, čím sa snažia odlákať pozornosť od toho, že sú priamymi účastníkmi historicky najväčšej kauzy Bašternák,“ dodala Nicholsonová s tým, že to považuje za vrchol pokrytectva.

O hlade

Aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár sa vie stotožniť s časovým limitom počas rozpravy, ak poslanec dostane aspoň 20 či 30 minút. Rovnako si vie predstaviť zákaz jedla v rokovacej sále tak, ako o tom hovorí Danko.

„Ale prekáža mi navrhovaný zákaz pitia. Veď ak niekto diskutuje, potrebuje sa napiť. Dokonca predsedovi a podpredsedom parlamentu nosí do rokovacej sály kávu a pitie priamo čašník. Teda ak bude predsedajúci viesť schôdzu niekoľko hodín, to sa vôbec nenapije? Neviem, či to už nie je príliš, to pitie by som ponechal,“ uviedol Kollár s tým, že pohár vody je akceptovaný aj v televíznych diskusiách a na rôznych rokovaniach.

ZAUJME VÁS: AKO STE HLASOVALI: Mali by Fico a Kaliňák uvoľniť v Smere svoje posty?

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič na margo Dankových aktivít odkázal, že máme predsedu parlamentu, ktorý voličom sľúbil nekompromisný boj proti korupcii. „Miesto toho dnes za najväčší problém Slovenska považuje tričko, transparent a horalku v parlamente či dvojbodku v logu RTVS. A na dôvažok chce zalepiť ústa opozícii len preto, lebo sa mu pravda nepríjemne počúva,“ uzavrel.

Andrej Danko v pondelok (1.8.) informoval, že zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravuje zmeny rokovacieho poriadku. Tie si podľa jeho slov vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne NR SR.

„Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie, to by mal byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ povedal Danko.

Spomenul napr. zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu či natáčania akýchkoľvek videí.

Stručný názor

Novinkou bude aj systém presného prideľovania času na diskusiu. Táto myšlienka vychádza podľa Danka najmä z praktických skúseností, a to nielen z rokovania slovenského parlamentu, ale aj z bohatej histórie a praxe súčasných rokovacích systémov vo svete.

„Plánované obmedzenie nemožno v žiadnom prípade vnímať ako zásah do slobody prejavu volených zástupcov. Práve naopak, odstránia sa tým opakované snahy o umelé naťahovanie diskusie či rôzne prieky poslancov. Stanovený limit musí byť dostatočný na vyjadrenie názoru. Poslanec predsa musí byť schopný vyjadriť sa presne a zrozumiteľne k danej téme v určitom časovom rozpätí,“ dodal Danko.

nrsr
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM