Viktória Botošová Rôzne

Polievačka, rozprávky,wellness či výlet: Ako trávia Veľkú noc Novozámčania?

Aké tradície sa u vás doma na Veľkú noc zachovali? Ako doma tieto sviatky oslavujete a aké dobroty u vás na stole nesmú chýbať? Pýtali sme obyvateľov z nášho mesta i okolia...

Ilustračný obrázok k článku Polievačka, rozprávky,wellness či výlet: Ako trávia Veľkú noc Novozámčania?
Zdroj: TASR

Zachovali sa u vás doma ešte tradičné oslavy Veľkej noci, alebo využívate dni voľna iným spôsobom? Pozrite sa, ako trávia sviatky niektorí Novozámčania.

Denisa: Veľkú noc už teraz až tak neoslavujeme, keď sme boli malí, tak to bolo iné. Brat chodil polievať. Ja som sa prezliekla do pekných šiat a čakala som, kto ma príde polievať. Teraz to už však neprežívam nijako… Ale chlebíčky a veľkonočná šunka u nás na stole nesmú chýbať.

Michaela: Niekoľko rokov dozadu aj u nás prebiehala Veľká noc podľa tradícii. Väčšinou sme chodili k babke na dedinu, no neskôr sa našou veľkonočnou tradíciou stala chata v horách s rodinnými známymi. Posledné roky však trávime tieto dni doma v kľude bez dodržiavania akýchkoľvek tradícií. Je to pre nás skôr čas oddychu od hektického života, podobne ako aj ostatné sviatky.

Samuel: Pre mňa znamenajú tieto sviatky dobré jedlo, pokoj a oddych pri rozprávkach v telke s deťmi. Niektoré programy sa síce každoročne opakujú, no nikdy nás neomrzia.

Julka: U nás doma neprežívame Veľkú noc podľa tradícií. Keď sme boli malí, tak sme maľovali vajíčka, navštevovali sa v rámci rodiny a našlo sa aj pár polievačov. Teraz sme si skôr zaviedli novú tradíciu a počas dní voľna plánujeme výlety do rôznych kútov Slovenska, či k okolitým susedom.

Alexander: Čo sa týka tradícií, je to už o niečom inom ako pred pár rokmi dozadu. Bežná tradícia ako je polievanie dievčat už pominula. Dnes je to u mňa už o niečom inom. Skôr trávim čas len s rodinou a najbližšími. Beriem to ako čas oddychu a pokoja. Raz keď budem mať syna, tak sa určite k tradičnej polievačke vrátim a budem sa snažiť túto tradíciu posúvať ďalej. Doma určite nesmie chýbať varená šunka, inak nič výnimočné, skôr ako v bežné dni, či oslavy.

Monika: My už tradície Veľkej noci nedržíme. Chodíme si oddýchnuť mimo Nových Zámkov, na výlet alebo si doprajeme wellness. Jediné, čo však naďalej dodržujeme je pôst na Veľký piatok.

Marika: Pravdupovediac, teraz už nemáme doma žiadne zvyky. Na Veľkú noc ideme väčšinou niekam do wellnessu a potom na večeru. Takže trávim deň s rodinou. Kedysi to bolo inak, robievali sme obložené misy, kde bol zemiakový(majo­nézový) šalát a rôzna obloha ako šunka, zelenina, salámy…Samozrejme nechýbala ani dobrá pálenka na stole. Keď vyrástla sestra, tak k nám prestali chodiť polievači, lebo už boli všetci „veľkí frajeri“. Mňa chodievali polievať asi do mojej 17-tky. Voľakedy sme to mali tak, že kamarátom sme dávali za polievačku 5 sk, lepším kamarátom 10 sk a rodine 20 sk, samozrejme nechýbalo ani vajíčko pripnuté na sako. To boli to super časy, pamätám sa, keď ma bývalý spolužiak naháňal po celej ulici a po záhrade. Moja sestra už také nezažila, keďže sú už iné časy, ale ja verím v to, že keď raz budem mať deti tak sa to znova obnoví a bude sa chodiť polievať. Teraz nemáme v rodine malé deti, takže možno aj preto ideme radšej na výlet, ale veľkonočnú výzdobu máme už dva týždne…

Čítajte tiež: Šibačka, oblievačka… kde si sa tu vzala?

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM