Anton Hrachovský Samospráva

Petícia proti ďalšiemu parkovisku v Zámkoch: Správca tržnice zvažuje osadenie rampy

Na tržnici v Nových Zámkoch zrovna prebiehajú stavebné práce, na ktoré zatiaľ nebolo vydané stavebné povolenie. K problémom s trhoviskom sa pridalo i budúce parkovisko, proti ktorému sa vyjadrili obyvatelia Šafárikovej ulice.

Ilustračný obrázok k článku Petícia proti ďalšiemu parkovisku v Zámkoch: Správca tržnice zvažuje osadenie rampy
Foto: Anton Hrachovský

Na mestskej tržnici v Nových Zámkoch akurát prebiehajú rekonštrukčné práce. Ich súčasťou malo byť aj vybudovanie resp. rozšírenie parkoviska za tržnicou. Malo sa tak však stať na úkor zelenej plochy, kde sú detské a basketbalové ihrisko. Tie sú síce tiež v žalostnom stave, nič to však nemení na skutočnosti, že obyvatelia blízkych panelákov na Šafárikovej ulici s výstavbou nesúhlasili.

Petícia za zachovanie zelene

Mesto tvrdí, že by rado zeleň zachovalo, lenže firma Brantner spravujúca trhovisko má zálusk na vytvorenie ďalších parkovacích miest. Tie majú podľa nej slúžiť ako obyvateľom, tak aj návštevníkom tržnice a tiež predajcom.

Obyvatelia spísali aj petíciu, ktorú zaslali aj poslancom a na Mestský úrad. Priamu odpoveď doteraz nedostali, ani zo strany mesta ani od spoločnosti Brantner. Poslanci sa o probléme rozprávali na februárovom mestskom zastupiteľstve.

Bude rampa?

K situácii a petícii sa vyjadril konateľ Brantneru a mestský poslanec v jednej osobe Jaromír Valent. „Názory ľudí vnímame citlivo. Myšlienkou bolo, aby nové parkovacie miesta slúžili aj obyvateľom Šafárikovej ulice. Pokiaľ si to oni neprajú, budeme musieť s mestom hľadať iné riešenie. Potom sa môže stať, že terajšiu situáciu, keď obyvatelia Šafárikovej parkujú na parkovisku Brantneru a blokujú parkovanie pre návštevníkov trhu, budeme musieť vyriešiť nejakou rampou a už nebudú mať kde parkovať.“

Proti takémuto agresívnemu kroku Brantneru sa ohradil poslanec Bertalan Bóna a vyjadril sa tiež viceprimátor Lukáš Štefánik, podľa ktorého ide o problém Brantneru.

„Dúfam, že konateľ Brantneru (Jaromír Valent – pozn. red.) to nemyslel vážne, že Brantner zasiahne takouto represívnou metódou a umiestneným rampy, aby ľudia nemohli parkovať. Nemali by sme veci riešiť tak represívne,“ povedal poslanec Bertalan Bóna s tým, že množstvo nápadov a riešení sa dá čerpať aj z internetu.

„Vôbec nie je pravda to, čo si myslí veľa ľudí. Firma Brantner požiadala mesto, aby jaj dalo výpožičku na vybudovanie parkoviska. Väčšina z ľudí zo Šafárikovej ulice mi povedala, že je za zachovanie existujúcej plochy,“ povedal viceprimátor a dodal, že s konateľom Brantneru sa dohodol na stiahnutí žiadosti o vybudovanie parkoviska na tejto ploche. Dodal, že Brantner sa bude snažiť riešiť svoj problém nejakým iným spôsobom, určite však po komunikácii s mestom a s občanmi z danej lokality.

Stavebné práce bez stavebného povolenia

Stavebné práce prebiehajú na tržnici už od januára. Ako ale povedal sám konateľ Brantneru Jaromír Valent, spoločnosť čaká na stavebné povolenie. Do tej doby sa vykonávali úpravy na a pod povrchom, kde tržnica stojí. Pritom aj samotné mesto na svojom webe uvádza, že stavebným úpravám musí predchádzať stavebné povolenie.

„Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu. Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ stavebný zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe, pri stavebných úpravách a reklamných stavbách, na ktorých najväčšia informačná plocha má veľkosť od 3 m2,“ uvádza sa na webe mesta Nové Zámky.

To znamená, že na začatie prác treba získať buď stavebné povolenie alebo svoj zámer ohlásiť na stavebnom úrade. Druhá možnosť vstupuje do platnosti v prípade, ak sa jedná o prízemnú alebo podzemnú stavbu o výmere zastavanej plochy maximálne 25 m2, v prípade stavania prípojky, zasklenia balkónu v bytovke, stavbe plotu alebo pri zmene nenosných stien v bytovke.

Ani jedna z týchto možností však nie je prípad rekonštruovanej tržnice v Nových Zámkoch.

Podľa stavebného zákona sa stavebné povolenie vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. Stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM