Viktória Botošová Kultúra

Oslavy výročia i titulu mesta: Maratón kultúry sa ponesie v znamení dvoch významných výročí

Komárňanské dni sa uskutočnia v tomto roku v znamení dvoch významných výročí. Viete ktorých?

Ilustračný obrázok k článku Oslavy výročia i titulu mesta: Maratón kultúry sa ponesie v znamení dvoch významných výročí
Zdroj: TASR

O tom, že maratón kultúry s názvom Komárňanské dni sa blíži, sme vás informovali už dávnejšie. Tentokrát čítajte v akom duchu sa sa tieto dni ponesú. Komárňanské dni sa ponesú v tomto roku v znamení dvoch významných výročí, informoval o tom hovorca Mestského úradu v Komárne Róbert Králik.

Oslavy výročia i titulu mesta

Ako pokračoval, najstaršia usadlosť Karpatskej kotliny sa nachádza v juhovýchodnom cípe Žitného ostrova, na sútoku riek Dunaj a Váh.

„V apríli tohto roka oslávime 750. výročie vyhlásenia Komárna za mesto. Mestské práva mu udelil v roku 1265 kráľ Béla IV. Mesto si pripomína aj ďalšiu významnú udalosť, a to 270. výročie udelenia titulu slobodné kráľovské mesto Máriou Teréziou,“ pripomenul Králik.

Spoluúčasť maďarského mesta

Realizácia podujatia sa uskutoční za spoluúčasti maďarského mesta Komárom. Komárňanské dni budú prebiehať na oboch brehoch Dunaja v tradičnom termíne, od 26. apríla do 3. mája. „Na budove radnice bude pripomínať túto významnú udalosť počas celého roka bilbord,“ konštatoval hovorca.

Podľa jeho ďalších slov slobodné kráľovské mestá boli v minulosti podriadené kráľovi a boli jeho majetkom. „Takéto mestá mali aj výsadu, že sa mohli ohradiť pevnostným múrom. Obyvateľom, ktorí sa doň nasťahovali, mohli udeliť práva mešťanov. Volili si sami svojich farárov, mali právo na organizovanie jarmokov a mesto malo právo na vyrubenie cla,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM