Viktória Botošová Rôzne

O samozber na našom jahodovisku je veľký záujem: V tieto dni je tu najväčší nával

Chutné a sladučké, kto by ich nemal rád. Samozber jahôd sa u nás teší veľkej obľube. Ľudia prichádzajú nielen z okolia, ale aj zo severných oblastí Slovenska. Kde si môžete toto chutné ovocie nazbierať?

Ilustračný obrázok k článku O samozber na našom jahodovisku je veľký záujem: V tieto dni je tu najväčší nával
Foto: Dominika Handzušová / Zdroj: Dnes24.sk

Na jahodovej plantáži, ktorá patrí Ovocinárskemu družstvu (OVD) v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky, je v plnom prúde samozber jahôd. Zberová sezóna potrvá približne mesiac, skončiť by sa mala záverom júna.

„Vlani prišlo zhruba 11 000 ľudí, celkovo obrali 80 ton jahôd. Tohtoročná sezóna vyzerá zatiaľ veľmi dobre, aj keď sme mali na jej začiatku problémy s počasím. Desať dní pred začiatkom zberu stále pršalo, mierne sa to prejavilo na kvalite jahôd, no teraz to vyzerá dobre,“ konštatoval manažér OVD Milan Broškovič.

Tri druhy odrody jahôd

OVD pestuje tri odrody jahôd, ktoré dozrievajú postupne na celkovej ploche zhruba päť hektárov. Najstaršia výsadba má šesť rokov, najmladšia dva roky.

„Výsadbu obnovujeme podľa potreby, úrodnosť začína klesať po siedmich rokoch. Máme predpripravenú plochu aj na rozšírenie výmery jahôd, uvidíme podľa situácie,“ povedal Broškovič.

Záujem o samozber je vysoký

Podľa jeho slov je záujem zo strany ľudí o samozber veľmi vysoký, prichádzajú nielen z okolia, ale aj zo severných oblastí Slovenska.

„Cez víkendy prichádzajú zberači zo širšieho okolia. V pondelok po víkende sa nezberá, najsilnejší máme utorok, to prichádzajú najmä miestni obyvatelia,“ konštatoval.

Po ukončení zberovej sezóny sa jahodová plantáž začne pripravovať na zazimovanie. „Keď začiatkom júla skončí rodivosť, pokosíme listy. Dosiahneme tak, že sa energia presunie do koreňov, rastlina sa nevyčerpáva a v novej sezóne zostane silná.“

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM