Anton Hrachovský Správy

Nové Zámky pod drobnohľadom: Dobrý prístup k informáciám i konflikt záujmov

Aktuálne hodnotenie slovenských samospráv je k dispozícii. Zaujíma vás, ako obstáli Nové Zámky a čo všetko sa hodnotilo?

Ilustračný obrázok k článku Nové Zámky pod drobnohľadom: Dobrý prístup k informáciám i konflikt záujmov
Foto: Anton Hrachovský

Stovka najväčších slovenských samospráv je znova o niečo prehľadnejšia. Za dva roky sa zlepšila v priemere o šesť percent. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý zostavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Transparentnosť miest sa merala pomocou 105 ukazovateľov v 11 oblastiach. Vychádzalo sa pritom z piatich rôznych zdrojov od webových stránok miest cez dotazník zaslaný radniciam až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému.

Zámky sa posunuli vpred

Novozámocká samospráva sa oproti roku 2016 posunula vpred o 11 priečok, aktuálne jej patrí 23. miesto s ratingom B a hodnotením 64 %. Najvyššie hodnoteným faktorom bol prístup k informáciám (86 %), naopak, v oblasti etiky a konfliktu záujmov úplne pohorela. TIS jej udelila 0 %.

Hodnotené oblasti – Nové Zámky:

 • prístup k informáciám – 86 %
 • účasť verejnosti na rozhodovaní – 76 %
 • verejné obstarávanie – 58 %
 • predaj a prenájom majetku – 76 %
 • rozpočet a zmluvy – 83 %
 • dotácie a granty – 14 %
 • byty a zariadenia sociálnych služieb – 47 %
 • personálna politika – 10 %
 • etika a konflikt záujmov – 0 %
 • územné plánovanie a stavebný úrad – 67 %
 • obecné podniky a organizácie – 25 %

TIS zverejnila na svojom webe aj jednotlivé otázky, ktoré samospráve kládla v rámci vyššie spomenutých oblastí hodnotenia.

Šurany skončili predposledné (99. pozícia) a Štúrovo obsadilo 90. miesto.

Najlepší je Vranov, najhoršie Humenné

Po prvýkrát dosiahli niektoré samosprávy rating A+ (85 % a viac) – a to hneď dve z nich. Vranov nad Topľou sa stal najotvorenejšou samosprávou so skóre 87 percent. Najvyšší rating transparentnosti A+ získala aj bratislavská mestská časť Nové Mesto (86 %). Tretia skončila Rožňava (79 %).

Na druhom konci rebríčka sa usadili Veľké Kapušany (36 %), ktoré skončili posledné. Predposledné boli Šurany (32 %), a najviac pohorelo Humenné (32 %), ktorého vedenie ako jediné odignorovalo aj hodnotiaci dotazník TIS zasielaný podľa infozákona.

Najviac sa prepadla Banská Štiavnica, zaznamenala pokles až o 50 priečok a figuruje na 64. mieste (54 percent). Skokanom roka sa stala košická mestská časť Nad jazerom, ktorá zaznamenala postup až o 70 priečok a so ziskom 63 percent je na 27. priečke

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM