Anton Hrachovský Kultúra

Nevšedná výstava v historickej jazdiarni: Tvoriť sa bude pred zrakmi verejnosti

Slovenský výtvarník Juraj Dolán priniesie do Nových Zámkov unikátnu výstavu. V historickej cisársko-kráľovskej jazdiarni sa stretnú výtvarníci z troch svetadielov, ktorí budú tvoriť priamo pred zrakom náštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Nevšedná výstava v historickej jazdiarni: Tvoriť sa bude pred zrakmi verejnosti
Foto: Viktória Botošová

V novozámockej historickej cisársko-kráľovskej jazdiarni sa uskutoční premiérový prvý ročník medzinárodného podujatia Symposium Novum. To sa začne v piatok 22. júla a vyvrcholí vernisážou výstavy vytvorených diel v nedeľu 31. júla.

Symposium Novum 2016 pokračuje v tradícii medzinárodných maliarskych sympózií, ktoré na Slovensku a v Maďarsku spoluorganizoval výtvarník Juraj Dolán. Jeho pozvanie do Nových Zámkov prijalo pätnásť umelcov z Rakúska, Maďarska, Mexika, Iránu, Holandska a zo Slovenska. Dve tretiny z nich budú mať na Slovensku premiéru.

Každý z výtvarníkov vytvorí aspoň dva obrazy, ktoré chce po skončení sympózia venovať mestu. „Historická jazdiareň je nádherným priestorom na tvorbu aj záverečnú výstavu,“ skonštatoval Dolán.

Len pred niekoľkými dňami sa v jazdiarni skončila medzinárodná výstava ruských, slovenských a ukrajinských výtvarníkov Vojna a mier s podtitulom Mosty – umenie, ktoré spája. „Cisársko-kráľovská jazdiareň ako jedna z mála prežila bombardovanie na konci druhej svetovej vojny. Svojou unikátnou drevenou strešnou konštrukciou s výškou 25 metrov je priam predurčená na kultúrne podujatia,“ povedala Ľubica Blašková, predsedníčka občianskeho združenia MIREĽUB, ktorá výstavu spoluorganizovala.

Historickú jazdiareň dalo mesto zrekonštruovať v minulom roku. Z eurofondov získalo na rekonštrukciu príspevok viac ako 2,35 milióna eur. V obnovených priestoroch sa už okrem výstav konalo aj niekoľko plesov, koncertov, slávnostné promócie i baletné predstavenie.

Organizátormi podujatia sú Mesto Nové Zámky, jeho príspevková organizácia Novovital a výtvarník Juraj Dolán.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM