Neďaleko Zámkov sa zišli ornitológovia: Na Žitavskom luhu pozorovali vodné vtáctvo
Územie prírodnej rezervácie Žitavský luh má nielen národný, ale aj medzinárodný význam. Práve vtáky sú najatraktívnejšou skupinou živočíchov žijúcich v rezervácii. Teraz sa im dostalo špeciálnej pozornosti.
Pozorovanie vodného vtáctva a poznávanie vtáčieho spevu na Žitavskom luhu dnes zorganizovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Exkurzia spojená s prednáškami, prezentáciami a premietaním krátkych filmov na Obecnom úrade v Mani sa uskutočnila pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva.
Prírodná rezervácia Žitavský luh je územie ležiace v nive rieky Žitavy, na úpätí Hronskej pahorkatiny. Rozloha rezervácie je takmer 75 hektárov. Žitavský luh predstavuje v Požitaví najväčší celok aluviálnych lúčnych porastov a močiarnych spoločenstiev. Vegetácia rezervácie sa skladá z troch významne odlišných častí. Na juhu je to zvyšok pôvodného toku Žitavy s lesnými porastmi, na sever od neho sú to trvalo podmáčané močiarne spoločenstvá a na ne nadväzujú periodicky podmáčané lúčne spoločenstvá s povodňovými ramenami.
Vtáky sú najatraktívnejšou skupinou živočíchov žijúcich v rezervácii. Podľa aktuálnych výskumov sa od roku 1987 v rezervácii zistilo 189 druhov vtákov. Z pohľadu rodu kaňa je toto územie nesmierne dôležité ako nocovisko. Počty nocujúcich kaní sa tu pohybujú rádovo v stovkách. Ako lovisko a odpočinkové miesto rezerváciu využívajú ďalšie vzácne druhy, ako sú haja tmavá, sokol červenonohý, orol krikľavý, zo sov myšiarka močiarna. Viaceré druhy dravcov a sov, ktoré sa vyskytli v Žitavskom luhu, sú európsky, ale aj svetovo ohrozenými druhmi.
Územie prírodnej rezervácie Žitavský luh má nielen národný, ale aj medzinárodný význam. Podľa smernice o biotopoch je Žitavský luh navrhovaný ako Územie európskeho významu na základe výskytu európsky významných druhov rýb, obojživelníkov a hmyzu. Podľa smernice o vtákoch je na základe výskytu vtákov chriašteľ bodkovaný, kačica chrapačka a kaňa močiarna navrhovaný ako Chránené vtáčie územie.
Na trase okolo prírodnej rezervácie Žitavský luh, známeho aj pod názvom Gedrianske lúky, sa nachádza náučný chodník. Jeho dĺžka je 3,6 kilometra. Náučné tabule vznikli ako občianska iniciatíva študentov z Vrábeľ a nitrianskeho občianskeho združenia EIC v roku 2001. V rokoch 2009 a 2013 obce Maňa a Kmeťovo spolu so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou náučné tabule obnovili. V súčasnosti je na náučnom chodníku šesť informačných tabúľ, ktoré obsahujú témy Mlynárstvo, Poľné mláky, Živočíchy, Rastliny, Súhrnné informácie o území a Príroda Kmeťova. Cieľom chodníka je legálne sprístupnenie pohybu v chránenom území tak, aby sa tým v čo najmenšej miere narúšal život Gedrianskych lúk.
Foto: ilustračné