Rastislav Búgel Správy

MEGA investícia na juhu Slovenska! Nový závod dá prácu až 1 300 ľuďom

Ministerka Saková potvrdila druhú najväčšiu investíciu v histórii Slovenska. Na juhu vyrastie obrovská baterkáreň.

Ilustračný obrázok k článku MEGA investícia na juhu Slovenska! Nový závod dá prácu až 1 300 ľuďom
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Vláda vo štvrtok (20. júna) podpísala mimoriadne významnú investičnú zmluvu s firmami Inobat a Gotion. V Šuranoch postavia obrovskú baterkáreň. Na spoločnej tlačovej konferencii o tom informovala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

„Na Slovensko prinášame druhú najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii,“ uviedla Saková.

Preinvestujú viac ako miliardu

Po 7. mesiacoch od podpísania spoločného memoranda s konzorciom spoločností podpísali investičnú zmluvu. Konzorcium na Slovensku preinvestuje viac ako 1,2 miliardy eur. „Štátna pomoc predstavuje sumu 214 miliónov eur, čo je porovnateľné s ostatnými zahraničnými investíciami takejto veľkosti,“ dodala ministerka.

Z tejto sumy je 150 miliónov eur priama investičná pomoc a 64 miliónov predstavujú daňové úľavy.

Prácu dostane 1 300 ľudí

„Touto zmluvou nám na Slovensku vznikne jedna veľká giga fabrika na výrobu batérií, ktoré sa budú používať pri výrobe a produkcii elektromobilov,“ prezradila šéfka rezortu s tým, že spoločnosti sa zaviazali na Slovensku vytvoriť aj vedecko-výskumné centrum priamo v Šuranoch.

„Dokopy spoločnosť pri plnej prevádzke zamestná vyše 1 300 ľudí,“ uviedla Saková s tým, že budúci rok to má byť 105 ľudí, v roku 2026 340 a o rok neskôr ďalších viac ako 860 ľudí.

Ročne má fabrika produkovať približne 20 gigawatthodín. Prvá vzorka by mala zo šurianskeho podniku vyjsť v septembri 2025. Produkčná výroba by sa podľa plánov mala začať na začiatku roka 2027: „Plná výroba sa očakáva v júni v roku 2027.“

Pre porovnanie, celková rozloha priemyselného parku v Šuranoch je 375 hektárov. Z tejto rozlohy bude mať konzorcium sto hektárov. Na ďalších miestach v parku majú byť umiestnení subdodávatelia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM