Viktória Botošová Rôzne

Lyžiarska sezóna v okolí Zámkov odštartovaná: Ako to vyzerá s trokráľovou lyžovačkou?

Hoci na mnohých miestach Slovenska to ešte nedávno na bielu zimu ani zďaleka nevyzeralo, tá sa zobudila a začína doháňať. Pozrite sa, aká situácia na zjazdovke na južnom Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Lyžiarska sezóna v okolí Zámkov odštartovaná: Ako to vyzerá s trokráľovou lyžovačkou?
Zdroj: TASR

S príchodom nového roka sa začala lyžovačka aj na južnom Slovensku. Od Silvestra je v prevádzke najjužnejšie a najnižšie položený lyžiarsky svah na Slovensku v obci Čechy v okrese Nové Zámky.

Umelý i prírodný sneh

Doteraz sa na svahu vystriedali stovky lyžiarov, snoubordistov a sánkarov. Stredisko je otvorené denne od 9:00 do 16:00 hodiny. V prípade záujmu sa už o 17:00 hodine začína večerné lyžovanie, ktoré trvá štyri hodiny. Na zjazdovke je zhruba 40-centimetrová vrstva umelého i prírodného snehu. V obci sa bude lyžovať, kým to počasie dovolí, konštatoval starosta Jozef Baranovič.

Lyžiarsky vlek prevádzkuje samotná obec Čechy so zhruba 300 obyvateľmi, jedna z najmenších v Nitrianskom kraji. Zasnežovanie zjazdovky umožňuje snehové delo, už tretie za 12 rokov fungovania strediska. Prvé mala obec zapožičané z Bachledovej doliny, druhé im ukradli. To súčasné zakúpila obec na splátky od českej firmy.

Nenáročný svah pre rodiny s deťmi

„Ak chceme mať rovnomerne zasneženú zjazdovku, snehové delo v určitých časových intervaloch presúvame po svahu,“ informoval starosta. Príprava zjazdovky na sezónu tak trvá približne štyri až päť dní. Prevádzkovateľ zmodernizoval pred piatimi rokmi aj samotný lyžiarsky vlek. Pôvodný závesný, pri ktorom si lyžiar nosil vlastnú kotvu uviazanú lanom okolo pása, nahradil lyžiarsky vlek LPVE-200 s pevnými unášačmi.

Nenáročný svah využívajú najmä rodiny s deťmi a okolité školy na organizovanie lyžiarskych výcvikov. Lyžiari lyžujú na kopci Pallag. Svah je dlhý 250 metrov a má prevýšenie 38 metrov. Dolná stanica vleku sa nachádza v nadmorskej výške 240 metrov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM