Marcel Mojžiš Rôzne

Ľudia v Komárne majú za sebou krušnú noc: Hrádza zatiaľ odoláva, rezerva sa ale zmenšuje!

Obyvatelia Komárna majú za sebou krušnú noc, počas ktorej monitorovali stúpajúci Dunaj policajti, vojaci, hasiči i dobrovoľníci. Hrádza zatiaľ náporu vody odoláva, rezerva sa však zmenšuje.

Obyvatelia Komárna majú za sebou krušnú noc, počas ktorej monitorovali stúpajúci Dunaj policajti, vojaci, hasiči i dobrovoľníci. Hrádza zatiaľ náporu vody odoláva, rezerva sa však zmenšuje.

„Je už menšia ako pol metra, nie je rovnaká na celej dĺžke hrádze. Najnižšia je na sútokou Váhu a Dunaja,“ informoval hovorca mestského úradu v Komárne Róbert Králik. Hladina Dunaja dosahuje v týchto chvíľach 883 centimetrov a naďalej stúpa. Rieka by mala kulminovať o niekoľko hodín. „V Medveďove už Dunaj kulminoval, o také tri hodiny zhruba by to malo doraziť ku nám,“ uviedol Králik.

Hrádze na viacerých miestach presakujú, záchranné zložky spolu s dobrovoľníkmi sa ich usilujú utesniť vrecami s pieskom. Doteraz naplnili a rozložili vyše 20 000 vriec a ďalšie pripravujú. Od včerajšieho dňa zostáva neprejazdná cesta na Alžbetin ostrov, zatvorené je Dunajské nábrežie. Problémy robí aj stúpajúci Váh a stúpajúca spodná voda.

Podľa informácie Králika pitná voda zatiaľ nie je znečistená, potvrdili to aj vykonané rozbory. Kritickú situáciu v Komárne môže ešte viac skomplikovať daždivé počasie. „Robíme všetko, čo sa dá a veríme, že hrádza vydrží. Do budúcnosti však bude potrebné uvažovať o navýšení hrádze v Komárne, pretože sa situácia môže opakovať. Určité technické riešenia sú realizovateľné,“ uviedol.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM